Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.  Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното тийнейджърско предизвикателство от Тик Ток ще има своите последователи и в България. 

Темата коментира в програма "Ден след ден"  Зорница Трифонова от Асоциация „Родители”, която има три деца и предизвикателствата в социалните мрежи не са ѝ непознати.

Тя сподели, че към този момент подаден сигнал към Центъра за безопасен интернет за подобен случай у нас няма, но родителите могат да се консултират на телефона на центъра по темата и да получат съвет от специалистите там. Помощ могат да получат, анонимно и деца.

"Нормално е, когато децата израстват да са непокорни, да предизвикат възрастните, да предизвикат границите или сами себе си да провокират, да направят нещо, което им се струва страшно и опасно. Това е нормално, защото така децата трупат опит. Но когато  опитът минава през това да бъде опасен за децата е много важен разговорът между възрастния и детето, в който възрастният дава на детето възможност да погледне през самото предизвикателство и през нужда, която  задоволява детето", коментира Трифонава

Според нея децата са готови на това опасно предизвикателство, мобе би защото имат нужда да се почувстват големи, можещи, вземащи сами решение, нуждата от внимание и да бъдат  харесвани от останалите деца. 

По думите й много често това е факторът, предизвиквайки се едно друго и през предизвикателства в социалните мрежи, децата искат да се харесат на приятелите си или да бъдат обичани, да са част от групата, да не бъдат изключени.

Тя допълни, че децата са склонни на подобни постъпки най-често във възрастта, в която  започват все по-малко да търсят контакт с възрастния и той, в случая родителя, да бъде авторитет за тях, е в първите години на тийнейджърството, което започва все по-рано.

"Много важно е ранното говорене и даване на възможност на детето преди да е стигнало до подобни ситуации то вече да има изградени умения как да се пази, защитава или как да отсява това, до което има достъп", посочва  Трифонава и допълва: 

"Това, което много често съветваме родителите, е наистина да се вслушват в мнението на децата си, да разговарят с тях на тези теми, да търсят интересите им".

Повече може да чуете от прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56