Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.  Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното тийнейджърско предизвикателство от Тик Ток ще има своите последователи и в България. 

Темата коментира в програма "Ден след ден"  Зорница Трифонова от Асоциация „Родители”, която има три деца и предизвикателствата в социалните мрежи не са ѝ непознати.

Тя сподели, че към този момент подаден сигнал към Центъра за безопасен интернет за подобен случай у нас няма, но родителите могат да се консултират на телефона на центъра по темата и да получат съвет от специалистите там. Помощ могат да получат, анонимно и деца.

"Нормално е, когато децата израстват да са непокорни, да предизвикат възрастните, да предизвикат границите или сами себе си да провокират, да направят нещо, което им се струва страшно и опасно. Това е нормално, защото така децата трупат опит. Но когато  опитът минава през това да бъде опасен за децата е много важен разговорът между възрастния и детето, в който възрастният дава на детето възможност да погледне през самото предизвикателство и през нужда, която  задоволява детето", коментира Трифонава

Според нея децата са готови на това опасно предизвикателство, мобе би защото имат нужда да се почувстват големи, можещи, вземащи сами решение, нуждата от внимание и да бъдат  харесвани от останалите деца. 

По думите й много често това е факторът, предизвиквайки се едно друго и през предизвикателства в социалните мрежи, децата искат да се харесат на приятелите си или да бъдат обичани, да са част от групата, да не бъдат изключени.

Тя допълни, че децата са склонни на подобни постъпки най-често във възрастта, в която  започват все по-малко да търсят контакт с възрастния и той, в случая родителя, да бъде авторитет за тях, е в първите години на тийнейджърството, което започва все по-рано.

"Много важно е ранното говорене и даване на възможност на детето преди да е стигнало до подобни ситуации то вече да има изградени умения как да се пази, защитава или как да отсява това, до което има достъп", посочва  Трифонава и допълва: 

"Това, което много често съветваме родителите, е наистина да се вслушват в мнението на децата си, да разговарят с тях на тези теми, да търсят интересите им".

Повече може да чуете от прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50