Професор Жан-Клод Шерман, един от тримата откриватели на вируса на СПИН, е гост на Медицинския университет в Пловдив. Един от най-бележитите вирусолози в света изнесе цикъл от лекции пред студенти и преподаватели по медицина и фармация, и разказа за откритието си.
Ученият сподели, че повече от 30 години след изолирането на вируса, е все още много трудно да се отговори на въпроса - кога ще бъде открита ваксина срещу СПИН.
Всъщност светът научи за синдрома на придобитата имунна недостатъчност през далечната 1981 година, а първите данни за СПИН бяха изнесени в доклад на Центъра за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания на САЩ. Болестта бе наречена Синдром на придобитата имунна недостатъчност или СПИН през 1982 г. Установено бе, че тя се предава по полов път, но и по кръвен, чрез майчиното мляко и чрез вагинални секрети.
През 1983-1984 г. проф. Люк Монтание, Франсоаз Баре-Синуси и Жан Клод Шерман от Института "Пастьор" изолираха вируса на СПИН.
Година по-късно в САЩ проф. Робърт Гало обявява, че е изолирал вирус, който се оказва същият. Започва френско-американски спор за авторството на откритието, който завършва през 1987 г и французите са признати за откриватели.
Въпреки това и въпреки, че откритието е направено в личната лаборатория на професор Шерман, той не е сред удостоените с Нобелова награда. Самият учен, споделя че е разочарован, но неговото признание е благодарността на стоциите болни, които продължава да лекува. По думите му през всичките тези години и въпреки неуспешните опити да бъде открита ефикасна ваксина лечението на заразените със СПИН се е подобрило и в момента дава положителни резултати. Вирусът обаче е станал прекалено резистентен, непрекъснато се видоизменя и това прави изключително трудна работата на учените, твърди френският изследовател. Той е категоричен, че ще продължи с изследванията си, защото е убеден, че откриването на ваксина е възможно.
През 1885 година точно Франция разрешава пускането в продажба и на първия тест за СПИН. От тогава до сега се търси ваксина и адекватно лечение за носителите на ХИВ и болните от СПИН. В света заразените са вече 40 милиона, съобщи професорът. Професор Жан-Клод Шерман е удостоен с ордена на почетния легион на Френската република за своите открития.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...