Професор Жан-Клод Шерман, един от тримата откриватели на вируса на СПИН, е гост на Медицинския университет в Пловдив. Един от най-бележитите вирусолози в света изнесе цикъл от лекции пред студенти и преподаватели по медицина и фармация, и разказа за откритието си.
Ученият сподели, че повече от 30 години след изолирането на вируса, е все още много трудно да се отговори на въпроса - кога ще бъде открита ваксина срещу СПИН.
Всъщност светът научи за синдрома на придобитата имунна недостатъчност през далечната 1981 година, а първите данни за СПИН бяха изнесени в доклад на Центъра за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания на САЩ. Болестта бе наречена Синдром на придобитата имунна недостатъчност или СПИН през 1982 г. Установено бе, че тя се предава по полов път, но и по кръвен, чрез майчиното мляко и чрез вагинални секрети.
През 1983-1984 г. проф. Люк Монтание, Франсоаз Баре-Синуси и Жан Клод Шерман от Института "Пастьор" изолираха вируса на СПИН.
Година по-късно в САЩ проф. Робърт Гало обявява, че е изолирал вирус, който се оказва същият. Започва френско-американски спор за авторството на откритието, който завършва през 1987 г и французите са признати за откриватели.
Въпреки това и въпреки, че откритието е направено в личната лаборатория на професор Шерман, той не е сред удостоените с Нобелова награда. Самият учен, споделя че е разочарован, но неговото признание е благодарността на стоциите болни, които продължава да лекува. По думите му през всичките тези години и въпреки неуспешните опити да бъде открита ефикасна ваксина лечението на заразените със СПИН се е подобрило и в момента дава положителни резултати. Вирусът обаче е станал прекалено резистентен, непрекъснато се видоизменя и това прави изключително трудна работата на учените, твърди френският изследовател. Той е категоричен, че ще продължи с изследванията си, защото е убеден, че откриването на ваксина е възможно.
През 1885 година точно Франция разрешава пускането в продажба и на първия тест за СПИН. От тогава до сега се търси ваксина и адекватно лечение за носителите на ХИВ и болните от СПИН. В света заразените са вече 40 милиона, съобщи професорът. Професор Жан-Клод Шерман е удостоен с ордена на почетния легион на Френската република за своите открития.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..