Д-р Веселин Герев, психиатър с диагноза за това кой е убиецът на 5 годишно момченце.
Тялото на детето беше намерено на 20 март в района на село Пасарел в затворен куфар. Какво могат да помогнат психиатрите за разкриване на извършителя на тежкото криминалното деяние, питаме и за профайлърите, които работят по случая за мистериозно убийство, което остава загадка.
И към една от темите, свързани със злобата на деня, що касае едно убийство, което остава неразкрито – на момченце, което е петгодишно с ръст 112 см. Интерпол и Европол ще помагат при установяването на самоличността на момченцето, намерено убито в куфар на брега на язовир „Пасарел”. Изготвеният от МВР профил ще бъде изпратен до полицейските организации, които ще разпространят по държавите-членки това съответно описание на детето. Сега към тази тема, свързана с жестокостта в обществото и за предполагаемия извършител ще разговаряме с психиатър д-р Веселин Герев.
Да започнем може би с основния въпрос откъде идва засилената агресия в обществото в последния един месец – грабежи, побои, сега и смъртен случай на дете?
Веселин Герев: Агресията по принцип не се трупа от вчера до днес. Това е енергия, която е натрупана в нашето общество в последните 10 – 15 г. и тя постоянно ескалира поради факта, че икономическата криза се засилва, натискът върху хората от гледище на тяхното финансово състояние, социалния им живот става все по-голям. И много хора са притиснати от факта, че не могат да покриват ежедневните си задължения, че не могат да обгрижват себе си и хората около тях и това ги вкарва в една спирала на напрежението, която постоянно ескалира. Зимните месеци обикновено са месеците на най-голямото напрежение. Това е не само поради факта, че хората дължат по-големи суми за отопление, ток и т. н. А това е и поради факта, че нямаме достатъчно слънце, което се грижи за спокойствието на нашата психика. Това прави хората доста по-изнервени, доста по-мрачни, доста по-агресивни от нормалната им същност, от нормалния им характер. Затова и по принцип месеците февруари, март и април докато дойде пролетта са месеци на малко по-изразена агресия.
Р. П.: Д-р Герев, моля да ни кажете, да скицирате имате ли вече ваша версия за умъртвеното дете, което бе намерено в куфар в реката до язовир „Пасарел”. Според вас кой може да е извършителят на това зверство?
В. Г.: Според мен това е един много тежък акт на психопатия. Тук не става въпрос на психично болен човек. Тук става въпрос за един човек агресивен, човек с импулсивни прояви и най-вероятно, най-вероятно близък човек на това дете, защото то не е обявено за издирване при нас поне. Доколкото аз така разбрах фактите от полицията то не е обявена за издирване, значи то е близко дете на тези хора, които са го извършили, може да е извършено по невнимание, може да е извършено от други деца. Ако семейството има повече деца и те са оставени те да се гледат сами, безнадзорно, но най-вероятно извършителят е по-възрастен човек. Самият факт, че то, казано цинично, е опаковано, че е преместено до там, че е изхвърлено, целта на всичко това е да бъдат заметени следите и то да бъде открито възможно по-късно, когато няма да има вече по външни белези да бъде разпознато. Но така или иначе аз поддържам версията, че това е един агресивен психопат, който е извършил това тежко деяние.
Р. П.: А как да се търси, в коя система – в семейството или пък близък на семейството, българче ли е, какво говорят следите, този толкова скъп куфар, в който е намерено детето?
В. Г.: Имайте предвид, че тези куфари се изхвърлят по боклуците. Това може да е и куфар, краден отнякъде. Тъй че много е трудно да се разбере по куфара кое е детето, пък и аз не съм следовател.
Р. П.: Да, ще оставим това на профайлърите да го уточняват, защото е много трудно.
В. Г.: Но самият профил на човека е най-вероятно на човек близък познат, роднина, защото от него трябва да тръгне инициативата детето да бъде обявено за издирване, а то не е обявено за издирване. И от друга страна куфарът може да е намерен по боклуците, открадна отнякъде и т. н. Тъй че кърпата, която е намерена вътре най-малко може да даде някакви доказателства. Единствено ДНК експертиза, но единствено може да се предполага и случайно да бъде открит този човек.
Р. П.: Много искам да ви попитам дали вярвате в тази версия, която разпространиха криминалистите, че наистина извършителя може да се търси като роднина на момченцето.
В. Г.: Поне за мен това звучи логично, защото ако това е чуждо дете, намерено случайно, по някакъв начин умъртвено, близките просто щяха да подадат сигнал и то да бъде обявено за общодържавно издирване. То не е обявено за издирване, което означава, че тези, от които зависи това да бъде направено просто не са го направили и това донякъде се връзва с логиката, че те са извършителите.
...............
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..