Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите на село - в "Резиденция Баба"

Според официалната статистика вече по-малко от 27 % от българското население живее на село. Вероятно и процентът е по-малък в действителност. 

За държава, която преди 50 г. е била с над 70 на сто селско население тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки, че в голяма степен селото е носителят на българската култура, населението там заради безработица и всякакви други икономически причини е маргинализирано, културно, икономически, дори инфраструктурно. И по най-черните прогнози ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове до 2060 г. в държавата няма да е останало нито едно село. Тази статистика в кратък преглед дават организаторите на една много интересна идея – тя се казва „Резиденция баба” и ще бъде представена точно днес в клуб-библиотеката в Пловдив. Фабриката за идеи роди и тази идея. Представител на екипа е Янина Танева – наш събеседник сега.

Какво представлява „Резиденция баба”?

Янина Танева:  „Резиденция баба” е една търсена и един въпрос към самите нас можем ли да променим тази страшна тенденция, за която вие току що говорихте. Възможно ли е, по силите ли ни е, защо сме оставили българското село в чекмеджетата на своето подсъзнание и сме заменили нашата традиционна култура с една универсална безлична култура, която ни напомня отвсякъде не можем ли да сме хем съвременни, хем да уважаваме традициите си. „Резиденция баба” е практически отговор донякъде. Надяваме се  да намерим отговор и чрез „Резиденция баба”.

Над 20 младежи ще прекарат между четири и шест седмици в 5 родопски села като начало. Ако идеята е успешна и в цяла България ще се случи този проект. Идеята е такава – млади хора, които имат различни ресурси, знания и интереси към традиционната култура  , но и към предприемачество и към това как могат да се решават социалните проблеми на село, всъщност да отидат и да учат, но и да помагат, физически и принципно да се опитат заедно с местните хора да намерят трайни решения за конкретните села – как да привлекат там повече млади хора, или как да създадат марка, или как да създадат малък бизнес, или социално предприятие или пък събитие, продукти, които да помогнат на местните хора, но също така да използват техните невероятни ресурси – като започнем от ценностната система, до знания и занаяти през просто личното отношение, което всички знаем какво е в Родопите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Никога не съм виждал Делян Пеевски, готов съм на детектор на лъжата

Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят.   "Името ми се спряга с език на омразата от две три..

публикувано на 10.04.25 в 15:57

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33