В годината има седем дни, които всеки истински християнин приема като координатна система, към която може да съотнесе своето лично битуване с нормите за духовна нравственост.
Какво рискуваме обаче, ако останем само на повърхността на ритуала и защо страстите, които ни владеят, са нашата най-голяма слабост? В началото на Страстната седмица задаваме тези въпроси на журналиста и водещ на предаването „Вяра и общество” по БНТ Горан Благоев.
Радио Пловдив В основата на тази седмица поставяме страданието. То ли е в основата на символиката на тези 7 дн, под какъв знак минава тя?
Горан Благоев: Аз не бих употребил думата „символика”. Тази седмица за християните е изградена върху реални евангелски събития, а символите са нещо друго. Те са знаци. Да, страданието на Христос, което започва тези дни, е най-важното през седмица. Тук обаче не трябва да поясним, че Страстната седмица не трябва да се свързва с някаква идея едва ли не за еротичното, както се мисли страстта, а за страдание – седмицата на Христовото страдание.В този смисъл това е най-тежката за християните седмица, въпреки че за тях цялото време през Светата четиридесетница /от Сирна неделя досега/ са се подготвяли за това време. То обаче е най-усилното, когато вярващият човек се опитва да върви по пътя на Христос, да носи своя кръст, вглеждайки се в себе си и правейки си една равносметка на това, което е било и което не трябва да бъде. Това е много трудно и някои съвременни свещеници го сравняват с тренировката във фитнес залата – колкото и елементарно да звучи, но е много вярно. Това е постепенно надграждане, бавно и полека, за да може накрая всеки християнин да достигне това, за което всеки човек е призван.
Р.П. Да направим обаче уточнение, че когато човек се опитва да постигне нормата на религиозното поведение и това остане само на повърхността, е много опасно. Трябва да търсим точно къде е пресечната точка между религиозното поведение, което всеки път демонстрираме на големи религиозни празници и личния акт на вярата ни.....
Горан Благоев. Знаете ли, аз през цялото време говоря за личния акт на вярата и то за хора, които са избрали съзнателно този път. За всички останали, ето и вчера на Цветница, хората, които не съм ги виждал друг път в храма, дойдохасамо и само да си запалят свещичка, това чух и във всички анкети...”да запалим свещичка”, „да си вземем върба”, но някакси Христос го няма. Същината, смисълът на празника, на Страстната седмица, финалът й, най-големият празник на празниците, най-голямото събитие на християните, центърът липсва. И сте права, че когато човек не е мотивиран, когато не се е потопил в дълбочината на вярата, а всичко е повърхностен начин на търсене и демонтриране, ако щете на потребяване на тази вяра, нещата са изкуствени и водят до личното ни заблуждение. Ние сме като абсолятни езичници, които трябва да спазят ритуала. Всичко опира до това, какво е нашето вътрешно състояние. Неслучайно светите отци казват „Придобий дух смирен и хиляди около теб ще се спасят”. Ние през тази седмица, а християнинът през целия си живот трябва да се стреми към това вътрешно спокойствие, което неминуемо е свързано с помирението и покаянието. Повече чуйте тук:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..