Ощетява ли новата методика за финансиране на лечебните заведения болниците и пациентите и ще доведе ли тя до ограничаване на достъпа им до по-качествени здравни услуги?
Месец след като новата методика влезе в сила и според която лечебните заведения трябва да получат 95% от изработеното през 2014 г, става все по-безпощадно ясно, че лимитите в болниците поставят системата в несигурност и че агресивната политика за намаляване на разходите нарушава и доста права, като напр. правото на свободен избор на пациента къде да се лекува. По темата разговаряме с д-р Кирил Еленски – заместник-председател на БЛС.
Р.П. Кажете, д-р Еленски, какви са аргументите са тревогата ви – тема и на предстоящата пресконференция.
Д-р Еленски: Ако сега има много голям шум около болничната методика, ние от дълги години имаме проблеми с прословутите лимите за направленията в доболничната помощ, за което многократно сме говорили. Сега обаче вече по подобен начин се въвежда и ограничителна методика за болниците, което води до голямо напрежение. Очакването, че е възможно медицинските услуги да бъдат събрани в предварително определена сума, което е бюджетът на НЗОК, само по себе си не е реалистично, защото става дума за дейност, която много трудно може да бъде прогнозирана и регулирана. Това е от една страна. От друга: разпределението на точни суми за определени болници създава друг парадокс, който трудно може да бъде обяснен. Болниците от една страна, за да се развиват, трябва да търсят нарастване на дейността си, защото това е нормалната икономическа логика, а от друга – на всяка болница се определя таван, в който тя трябва да се побере. Не става обаче въпрос за разходите, а на болниците се ограничават възможностите за приход. Той се ограничава, като неизбежно болницата ще трябва да започне ограничаване приема на пациенти. Повече чуйте от файла тук:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..