Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Взривовете в Иганово прикриват липси на боеприпаси

Прокуратурата констатира сериозни пропуски в охраната на площадката на ВМЗ в село Иганово и при двата взрива на 21 март и на 14 април. За Тодор Воденов, който оглавява синдикат "Отбрана" към КТ "Подкрепа", констатациите в доклада на държавното обвинение не са изненада. "Такива складове има на територията на  МО и в поделенията на БА и там режимът на охрана е много по- сериозен, там подобни взривове са невъзможни", добави Воденов. 

Според него, тези, които са взривили склада и цеха са  професионалисти, чиято  цел е  да се прикрият количества боеприпаси, които са изнесени.  "Трябва да се знае кой какво превозва. Крайно време е да има санкции за нерегламентирани превози", добави синдикалистът. Воденов допусна, че може да са замесени и представители на високо ниво в министерството. 


По думите му, липсата на мерки за сигурност във ВМЗ граничи с престъпление и не е  изключено да има и други взривове. "Трябва да се знае на кого са собственост взривените оръжия. Ако няма политически чадър разследващите могат да стигнат до поръчителите, каза още Воденов. По думите му необходим е строг контрол при производството, продажбата, изпитанията и складирането на оръжията и боеприпасите. 


Синдикалистът изрази притеснение, че е възможно взривовете да продължат. Толкова често и на едно място никога не е имало експлозии, обобщи той. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бай Рибан ще се мултиплицира в няколкостотин бай Рибановци

Ден след като министърът на земеделието и храните Георги Тахов обяви  решението на държавата да не се прилага ваксинация  на овцете и козите срещу смъртоносната болест шарка по дребния добитък, ръководството на  Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА)  остро разкритикува това решение .  От асоциацията подчертават, че "всички..

публикувано на 31.10.25 в 16:55

Художникът Илия Желев в "Добро утро, ден"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивският художник Илия Желев. Завършва живопис във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“.  Първоначално преподава рисуване в Трявна, а след промените е художник на свободна практика.  Има повече от 120 самостоятелни изложби, като по-голямата част от участията му са в..

обновено на 31.10.25 в 16:28
Георги Вулджев

Фиксираният ръст на заплати в държавния сектор е малоумие

Все още не са ясни параметрите на бюджета за следващата година. Това, което е известно до момента е, че минималната работна заплата ще бъде €620, ще има повишаване с 2% на  осигуровките, както и почти двойното увеличение на данъка върху дивидентите.  Според главния икономист на ЕКИП Георги Вулджев  управляващите не предприемат мерки за..

публикувано на 31.10.25 в 16:15

Проектът за комплекса във "Филипово" да се преработи

Проектът за новия мегакомплекс в квартал "Филипово"  е в нарушение на Общия устройствен план на Пловдив, защото не предвижда терен за детска градина. Това заяви пред Радио Пловдив арх. Костадин Палазов от „БСП за България“, председател на комисията по устройство на територията и жилищна политика в Общинския съвет. Затова трябва да се преработи. По..

публикувано на 31.10.25 в 15:51

Комплексът в кв. "Филипово" може да се строи без санкцията на ОбС

Правната комисия към Общинския съвет в Пловдив прие като законосъобразно искането за промяна на ПУП-а в кв. „Филипово“, където ще бъде изграден нов мегажилищен комплекс. Председателят ѝ Слави Георгиев подчерта, че местният парламент не дава разрешение за строителството на комплекса, тъй като това частният инвеститор може да направи и в момента –..

публикувано на 31.10.25 в 14:56