В края на седмицата на книжния пазар се появи ново атрактивно за читателите заглавие на автор, когото познаваме като водещ журналист и активен блогър – Иво Инджев, а книгата е трета от поредицата „Течна дружба”.
България и Русия – в прегръдка или в опозиция от дистанцията на времето на демократичните промени, хибридната война и пост комунистическите планове за енергийно сътрудничество. Иво Инджев – събеседник в предстоящия разговор:
Може ли една книга да влезе в ролята на средство за отбрана и ако да, то срещу какво, г-н Инджев?
Иво Инджев: Аз я наричам „средство за самоотбрана”, защото България е обект на изключителна информационна атака от страна на Русия, като в едно се комбинират вековни вече лъжи и митове за българо-руските отношения с тяхното осъвременяване като „Москва подготвя опорни точки и ги поднася на петата си колона България за употреба срещу евроатлантическата същност на нашата страна. В крайна сметка целта е, ако не България да бъде извадена от ЕС и НАТО, то поне да бъде разклатена достатъчно, за да служи като негативен пример в пропагандната кампания на Русия срещу други кандидати за членство в тези две организации.
Р.П. Книгата ви излиза в едно много актуално време след последната пресконференция на руския президент с отговор на въпроси за начина, по който се развиват събитията на световната карта с притеснителни анонси. Кажете обаче каква е базата, на която се конструира другата Ви гледна точка към утвърдената през историческото време емоционална връзка Русия-България, която мнозина от слушателите не възприемат само като клишето „вечна дружба” от времето на соца.....
Иво Инджев:......ами то съществува емоционална връзка между надзирателя и онзи в килията, която е известна като „шведски синдром” също така от едно събитие с отвличане от шведското посолство от терористи преди доста години...за съжаление истината за отношенията е не просто потулена, а изкривена до такава степен, че чак е превърната една лъжа в институция в България. Аз предлагам за краткост на слушателите да се замислят върху няколко неща. Едното е защо Русия не споменава по никакъв начин България и българите, когато идва на балканския полуостров да воюва с Турция, а говори само за прадославни и славяни. Каква друга може да е идеята, освен да присъедини тези територии и населението, което живее на тях, към Руската империя? Самото намерение да бъдат освобождавани българи не съществува по документи.Не съществува и в прокламацията за обявяване на война от страна на Русия на Турция. Второ обстоятелство: защо толкова много години ужасно много настояват проруските среди у нас, както и самата Русия да лъжат за броя на руските жертви? Не им ли е достатъчно да е имало 7 000 убити, каквато е официалната статистика във войната /аз се позовавам на руските медицински архиви/ плюс много други загинали /не искам да цитирам по памет, за да не се хващат моите опоненти за грешки и запетайки. Защо вече близо век ни говорят за близо 200 000 умрели за българската свобода руснаци? Първо не са само руснаци, защото руската империя е била многонационална, второ не са 200 000, а са поне 120 или 20 пъти по-малко, трето: българските жертви и това е нещо ново, което ще прочете българската публика с моята аргументация, българските жертви са многократно по-големи на глава от населението. Само опълченците, които са загинали, са 5-6 хиляди в бой. Тезата ми е българска – трябва да четем тези събития – Русия идва не в България, идва в „територия” и българите много скоро са си дали сметка за това. Повече чуйте от звуковия файл:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..