Политическите партии у нас са с капсулирани твърди ядра, макар и по различни причини. Герб е типично клиентелистка партия. В БСП са останали само такива хора, които дори смъртта няма да разубеди да вярват в някаква тяхна предствава за БСП, която се разминава с истината. ДПС е с традиционен електорат.
Но всичките проценти на парламентарно представените партии имат 1/3 процента на обществото. Останалите българи не виждат свои представители във властта, които да решат проблемите им.Обществото трябва да излъчи нов политически елит. Този не става.
Така коментира политологът Александър Маринов Разговор сегашната политическа ситуация у нас.
Разговор за рейтингите, пожелателните реформи, реалните скандали и битието и последно социологическо проучване на Алфа Рисърч, което дава една картинка – доколко тя е податлива и възможна за промени? Моментната снимка на властта - откъде да започнем ? Къде пускате първа стрела?
Александър Маринов: Аз смятам, че трябва да се започне от смисъла на всяка една власт, на нейното съществуване, а именно да решава сериозни приоритетни проблеми на обществото. Всичко останало е, както се казва, от лукавого. А иначе това, за което вие споменавате – рейтинги, пиар, реклама, най-различни изяви, които целят да излъскат образа на един или друг властник, това е суета.
Р.П.: За съдебна реформа се говори от много време, но каква война и от колко много страни, както в средите на самата съдебна система, така и в политическите партньори и опоненти. Ето сега дори тази идея – сливане на НАП с Митниците – един „за”, друг „против”...
А. М.: Точно това имам предвид, за разлика от наложилото се у нас говорене реформата не е някакво брауново движение, реформата изисква ясно дефиниране на проблемите и то на приоритетните проблеми, очертаване на стъпките и действията, с които ще се решат и желаното крайно състояние и разбира се положителните и отрицателните последици, привържениците и противниците.
Има много други проблеми, които са не по-малко важни. Съдебната власт е един важен инструмент, но само един от инструментите. Липсва цялостна идея и смелост да се дефинират проблеми. Ето вижте, ние непрекъснато чуваме колко сме добре, колко ни одобряват отвън – това е една абсолютно превратна картина.
Това, което аз искам да кажа е, че българските политици, тези, въпреки, че аз съмнявам, че могат, да назоват цялостната истинска сериозна картина, която описва състоянието и перспективата на България и да предприемат решителни, цялостни мерки за решаване на проблемите, от там нататък е в ръцете на обществото, защото в края на краищата ние ги избираме и ние ги търпим. Така както няма да поверите управлението на автобуса, в който се возите, на един пиян, или абсолютно несръчен, или невиждащ шофьор така и обществото трябва да реши докога трябва да го ръководят, да го возят хора, които очевидно не могат или не искат да видят истината.
Р. П.: А обществото не е ли загубило вече своите рефлекси по различни причини – бедност, апатия и т. н.?
А. М.: Организъм, който загуби своите рефлекси умира. Колкото и това да ни се струва невероятно за едно общество в историята има такива примери. Ако ние не проявим един инстинкт за самосъхранение, ако не се задейства имунната система на обществото въпреки всичко това, което казвате и което казвате е вярно – има апатия, има отчаяние, има безразличие, има илюзия, че можем да се спасяваме поединично. Всичко това е вярно. Но въпреки всичко трябва да разберем, че като общество трябва да излъчим един нов елит, едно ново лидерство, защото тези не стават - тези повече от това, което правят няма да направят
Цялото интервю с политолога Александър Маринов е в звуковия файл.
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..