Политологът и университетски преподавател Страхил Делийски коментира събитията от последните два дни на пленума на БСП и конференцията на АБВ.
Изненада ли е светкавичната реакция на Георги Първанов, преизбран в неделния ден с 93 процента, и това, че той в мига стартира искане за ремонт по-скоро в кабинета. Назова и поименно министри, които трябва да бъдат сменени. Двама бяха министрите, които той не одобряваше – на външните работи и военния министър, а сега добави още трима?
Страхил Делийски: Не бива да сме изненадани от този ход на Георги Първанов най-малкото поради две причини. Първо, той трябваше да демонстрира силно лидерство след като беше преизбран с рекордните 90 и няколко процента – забележете между всички членове и симпатизанти директно, пряко гласували и беше ясно, че той трябва да даде знак за силната си лидерска позиция след такъв резултат – това е огромно доверие. На второ място, тази реакция е свързана със специфичната роля и позиция на АБВ в управлението и в лявото политическо пространство.
АБВ печелят от участието си във властта, и ще останат в нея.
А онази история , която се разигра около оставката на Първанов и подкрепата на правителството за взимането на 16-те милиарда дълг, нима мислите, че някой от избирателите ще помни това пред урните?
Р. П.: Смятате ли, че в ситуацията, която сега ни показват от БСП, те ще успеят да задържат тези 10 – 12 %, които им дават социолозите, или ще паднат ощ е- надолу или нагоре?
С. Д.: Всичко зависи и от кампанията, и от начина, по който БСП ще се държи до изборите. Видно е, че ако БСП не променят малко своето поведение вътре в парламента и да бъдат доста по-видими, ярки, остри, алтернативни едва ли ще съберат допълнителна подкрепа.
Р. П.: Някой беше завидял на Бойко Борисов, че има такава опозиция като БСП.
С. Д.: Не е за завиждане, напротив, аз съм на обратното мнение – при слаба опозиция проблемите се случват вече вътре в правителство, понеже го няма „лошия”, с когото да се оправдае – силния лош, големия лош, партийното състезание се пренася вътре в управленската коалиция.
Р. П.: Едно изречение, с което да определите състоянието в БСП в момента?
С. Д.: БСП в процеса, който не се знае как ще завърши, има системни основания, обективни, БСП да съществува, да бъде силна партия, но всичко зависи от това дали елита на БСП най-накрая ще реши и ще тръгне в посока, в която партията не е за лично ползване.
Р. П.: А за АБВ – смятате ли, че ще се задържат докрай във властта през този мандат?
С. Д.: Да, поне до местните избори, защото както вече казахме, те са тази опозиция, която е необходима за местните избори. След това ще видим.
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..