Проектозаконът за лечебните заведения предстои да бъде обсъждан в Народното събрание.
Още преди това да се случи обаче предстоящите нормативни изменения предизвикаха бурни реакции сред лекарското съсловие. Вчера лекарите от Онкодиспансера в Пловдив дори започнаха символичен протест срещу проектозакона в частта му за сливане на диспансерите с големите болници. Д-р Даниела Дариткова коментира темата в интервю за Радио Пловдив:
Р.П.: Д-р Дариткова, доколко са основателни притесненията на лекарите от диспансерите, че при евентуалното им сливане с болниците те ще бъдат ликвидирани?
Даниела Дариткова: Аз искам да успокоя всички работещи в центровете за психично здраве, центровете за онко лечение, защото това са сегашните наименования на комплексните онкологични центрове – на бившите диспансери, както и на центровете за кожно-венерически заболявания. Проектът за промяна в Закона за лечебните заведения в момента е на обществено обсъждане – на интернет страницата е качен на Министерството на здравеопазването. Нормативната процедура предвижда след като се чуят всички становища той да премине съгласувателна процедура във всичките останали министерства и да бъде предложен окончателният вариант от Министерския съвет на Народното събрание. И чак тогава е редът на Комисията по здравеопазване след като този закон е постъпил в Народното събрание. Смятам, че етапът е достатъчно ранен, има време да се чуят всички мнения, те трябва да бъдат изложени коректно, обективно в писмена форма от министерството и затова аз наистина апелирам колегите да изкажат своите мнения в писмен вид към министерството, в никакъв случай да не бързат със стачни действия, защото това не е в интерес на тяхната работа, не е в интерес на пациентите им.
Р. П.: Да кажем все пак, че лекарите се притесняват, че ще останат без работа или че това ще се отрази върху възнаграждението им. Отделно пък болните, според медиците, могат да останат без специализирано лечение каквото имат в момента в диспансерите. Това така ли е?
Д. Д.: Аз пак повтарям, че е много ранен етапът на процедурата по промяна на закона. Всички евентуални притеснения могат да се коментират след като законопроекта излезе от Министерския съвет. На този етап той е на обществено обсъждане и е нормално да се чуе гласа на обществото.
Смятам, че по-сериозни са аргументите, които касаят обслужването на пациентите, което е твърде различно в някои от тези центрове от болниците за активно лечение и тяхната дейност. Проблемите касаят и собствеността, защото в повечето от случаите, да кажем 100 % от случаите те са общинска собственост и приобщаването им към държавата има много законодателни проблеми, а от друга страна много голяма част от онко центровете са оборудвани по европейски програми и там има изискване за запазване на собствеността в продължение на 5 г. Всички тези съображения смятам, че ще бъдат взети предвид. По-важното е, когато се прави една реформа наистина обективно да се прецени необходимостта от определени структури, да се преценят потребностите на пациентите в дадените региони и тогава да се пристъпи към една обща, поголовна административна мярка за приобщаване на определени центрове и окрупняване на структури, а по-скоро подходът да е индивидуален в интерес на пациентите. Още чуйте от интервюто на д-р Дариткова за програма „Точно днес”.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..