Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култивиране на Бял риган

България се слави с изключителното богатство на лечебни растения. Качествените български билки са търсени навсякъде по света, конкурираме големи износители като Индия и Китай. 
Природата ни е дар, но...не е неизчерпаем източник. Поради голямото търсене някои от естествените находища са застрашени. За да бъдат съхранени и те, като в същото време се резвива и бизнесът с билки, пътят е култивирано отглеждане.
В тази рубрика ще научите какви са качествата, как се произвежда и какви доходи може да донесе отлеждането на Бял риган. Малцина знаят, че популярното растение има две разновидности - обикновен и бял. Докато обикновиненият все още обилно расте свободно в природата, то находища на белия могат да се намерят ограничено по скалистите склонове на Източните Родопи, Беласица и Креснеското дефиле. Това е причината билката да е сред забранените за събиране със стопанска цел.

Можем да я имаме, благодарение на култивираното отглеждане. А с какво тя  като подправка или отвара е полезна, разказва фитотерапевтът Веселин Иванов. Белият риган обикновено се използва и като изискана подправка за множество ястия и пици поради аромата му, подобен на чубрица. Развитият му у нас и в чужбина пазар обуславя и интереса на земеделските производители  към култивираното му отглеждане. То вече е популярно в Русенско, Плевенско, Момчилградско, Пловдивско. 

На осем декара в землището на село Катуница вече трета година бял риган отглежда семейството на Антоанета Чолакова. 
Растението не е придирчиво към определен вид почви и се развива успешно върху такива с неутрална, слабо алкална и слабо кисела реакция. Обикновено белият риган цъфти от втората половина на юли до края на август. Организацията на производството на семейство Чолакови, е такава, че произвеждат вече договорени количества, но ако имат свърхпроизводство - складират по технология, запазваща качествата на продукта. 

Ароматен, лечебен, много търсен в кулинарията, непретенциозен и с добри добиви,  в наши дни Белият риган продължава славата си от древността. Легендата още пази мита за планината Олимп, която била осеяна с риган, а на ароматът му не устоявали ни богове, ни смъртни. Слава, която е довела до критично ниво на естествени находища. Фитотерапевтът Веселин Иванов припомня, че преводът на гръцкото Орегано е планинска радост. Култивираното му отглегждане е начинът да я опазим.

Информация за опазването и култивирането на лечебните растения може да намерите на сайта на проекта на фондация "Информация и природозащита" на адрес www.rubriki.eu, където те са подредени по теми.
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

13 са най- търгуваните билки в Пловдивско през 2015 година

България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина.  Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за..

публикувано на 06.03.16 в 09:11

Култивиране на салвия

Незаслужено забравена, салвията е уникално лечебно растение, добре известно на древните лечители. Народна мъдрост гласи, че ако имаш салвия у дома, не ти трябва лекар. Позната у нас като градински чай, през последните години салвията набира скорост в култивираното отглеждане заради значителното й търсене на вътрешния и външния пазар...

публикувано на 06.03.16 в 09:05

Камшик или Агримония - отличен пролетен тоник

В България има една билка, за която  старите билкари казват, че лекува 100 болести. Някъде дори я наричат царицата на билките. Говорим за Камшик  или Агримония, както е латинското й име.  Тя не е сред многотонажните билки и не се изнася в големи количества в чужбина,но заради лечебните си качества  в народната ни медицина  има широко приложение...

публикувано на 06.03.16 в 08:48

Събиране, преработка и реализация на кори от дървета и храсти

На прага между зимата и пролетта природата все още изглежда не съвсем събудена. Но това е само на повърхността. Движението на сокове и хранителни вещества в  стволовете и клоните на дървета и храсти вече започна. С него и периодът на събиране на кори -  първата дейност от годишния календар на ползване на лечебните видове, за която повече ще научитев..

публикувано на 26.02.16 в 12:22

Култивиране на Бабини зъби – приносът на българските учени

Трибулус Терестрис, или Бабини зъби, е пример за лечебно растение, от което се търсят много големи количества. Разрастването на обема на неговата преработка води до ресурсен дефицит, а често видът се унищожава и при общата борба с плевелите. Култивираното отглеждане на Бабините зъби е начин за опазването му в природата. Значим е и икономическият..

публикувано на 23.02.16 в 15:09