Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранното пенсиониране - не за всички

Снимка: БГНЕС

В "Точно днес" по Радио Пловдив продължаваме темата за протестите от сектор „Сигурност”. Този път събеседник ни е икономистът от „Индъстри уоч” Лъчезар  Богданов. 

Какви са икономическите измерения по казуса и как ще се отрази върху пенсионната реформа ранното пенсиониране?

Лъчезар Богданов: Нека да кажем, че далеч не е проблем разбира се от макроикономическо гледище на България ранното пенсиониране специално на служителите на МВР. Така, че дори да се промени по начина, по който първоначално беше предложено от министър Калфин, дори да се направят някакви подобни изменения, това няма изведнъж да обърне балансите в пенсионната система. Годишно се пенсионират общо в целия сектор „Сигурност” около 2000 души от около над 100 000, така, че това няма да обърне нещата драматично. Въпросът по-скоро е принципен -  т. е. пенсионната система трябва да дава усещане за справедливост на всички работещи граждани и от друга страна наистина трябва да си даваме сметка, че сектор „Сигурност”  е достатъчно голям, за да дава пък отражение на пазара на труда. Едно от нещата, които трябва да имаме предвид е, че в момента ако вземем цялата публична и частна охранителна дейност например тя дава над 10 % от заетите в българската икономика, от една страна. От друга страна, служителите в полицията в България са мисля, че са като дял от населението или като брой полицаи на единица население, ние сме на второ място, мисля, че след Кипър в Европейския съюз, с други думи – имаме много служители в системата на държавната полиция, от една страна, от друга страна, те работят малко и се пенсионират рано.

Р. П.: Имат и много повече социални придобивки, да отбележим.

Л. Б.: Разбира се. Въпросът е такъв – когато даваш някакъв вид придобивка, независимо дали е конкретно ниво на заплата, или повече отпуск, или допълнителни средства за храна, или ранно пенсиониране, или някаква награда или бонус при пенсиониране, това обикновено се прави с някаква цел – това се прави да се привличат хора в нежелани професии. Това обаче далеч не е така в България...

...

Това, което е абсурдно в България е, че голяма част от този вид привилегии всъщност се отнасят до ведомството, а не до конкретната професия. С други думи ако си служител и седиш на едно бюро в сградата на МВР можеш да пенсионираш след 27 г. стаж независимо от възрастта, ако си на няколкостотин метра в друго министерство трябва да работиш до 65, така че по-същественото нещо не е дали ще сложим изобщо възраст на сектор „Сигурност”, което разбира се е важно, по-важното е в рамките на сектор „Сигурност” да осмислим дали всички трябва да имат възможност за ранно пенсиониране и това важи за всички други първа и втора категория труд дали правилно и съобразно реалностите на 21 век са определени кои професии дават възможност за ранно пенсиониране.

........

Цялото интервю с Лъчезар Богданов можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01