Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В район Източен на Пловдив без напрежение

За конфликтните прегради между българи и роми в Гърмен, и Орландовци, за етническата толерантност в пловдивския район "Източен"-разговор с Петър Петров, сега депутат от ГЕРБ, преди това 7 г. кмет на района, в който е и кв. Столипиново на Пловдив.

За етническо напрежение в Пловдив не може да говорим, подчерта Петър Петров. Той смята, че за през последните години е забележима работата на администрацията в кв. Столипиново, което е предпоставка за добро съвместно съжителство в мултиетническия квартал. 

Според Петров има хора, които гонят интерес от ескалация на напрежението в районите с ромско население, защото идват избори през октомври. Той смята обаче, че хората от етносите не се хващат на подобен род уловки.

Щурмове в Гърмен, арести в Нови хан, протести с 200 души участници от снощи и поръката на премиера Бойко Борисов „Призовавам всички да бъдат по-внимателни, когато си играят с огъня. На базата на огромната нестабилност в региона трябва да си пазим черджето да не го запалим.” – това заяви премиерът Бойко Борисов по повод ескалацията на напрежението. За етническата толерантност такава каквато я познаваме в Пловдив и в пловдивския район „Източен” разговор с Петър Петров – депутат от партия ГЕРБ.

Кажете, г-н Петров, защо ескалацията е сега, кой я провокира, кой я пази!

Петър Петров: Аз мога да говоря за проблемите в нашия район, знаете там бях 7 г., за мене те са социално-битови и икономически. За етническо напрежение в Пловдив не можем да говорим. Вие знаете, че Пловдив е древен град и етносите са живели в мир и любов и винаги са се разбирали.

Р. П.: Това е така за Пловдив, но в други зони на България има повишаване на...

П. П.: И тук искам да спомена ролята на нашата администрация, която през тези години инвестира доста средства за тротоари, асфалтиране на улици, осветление, нови детски заведения, сега есента тепърва ще се открива този нов офисен център, в който учат деца предимно на хора от етносите.

Р. П.: Каква е всъщност целта – ограмотяване на това население и намиране на работа?

П. П.:  Целта е да се затвори напълно веригата като започнете семейство, училище, неправителствени организации, ако щете вземете и църквата и всеки да си гледа работата и да спазва закона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Априлската епопея показва политическа далновидност

България отбелязва 148 години от Априлското въстание. За Оборище е интервюто с историка доц. д-р Тодор Радев от ПУ, защо и днес сме длъжници на I Велико Народно събрание от 1876 г. Днес в местността започва всенародното поклонение пред подвига на Бенковски и представителите от цяла България. "Събранието в Оборище се възприема като..

публикувано на 02.05.24 в 10:50