Темата за състоянието на българската енергетика и цената на тока продължаваме в в програма "Точно днес" с Александър Ненков, член на комисията по енергетика в парламента и депутат от ПП ГЕРБ.
Александър Ненков: Тази тема се повдига поради ред може би недалновидни политически решения в миналото, които са довели до това, че всъщност всяка година Националната електрическа компания трупа няколкостотин милиона дефицит на година?????????????, а отделно целият дефицит в цялата енергетика, включвайки разходи, направени за „Белене”, за „Цанков камък” надхвърлят около 3 милиарда и половина, приближава даже около 4 милиарда. Така че поради тези причини цената за електроенергията винаги ще бъде тема на обществото, а и още повече, че може да се види една графика, в която цената на електроенергията е по-ниска в сравнение с всичките останали европейски държава и предвид факта, че, ще дам един пример, ако ние приемем, че си плащаме за гориво всеки ден, за да използваме нашите коли и цената, която даваме на бензиностанцията е пазарна и свързана с целия световен мащаб, по същия начин горе долу се получава и с енергетиката, само че трудно обяснимо и хората не могат да разберат също, че трябва да плащаме цената такава каквато е и всъщност държавата трябва да подпомага пък тези, които не могат да си я позволят. И в годините назад, особено предишното правителство се опита да прави социална политика с цената на електроенергията, всъщност ни доведе до този проблем, който днес дискутираме, че всъщност трябва някой да поеме тежестта – дали ще е бизнесът, дали ще е обществото, в крайна сметка трябва да се намери някаква допирна точка, за да може хем да е поносима за потребителите, все пак да не нарушаваме и нормалното функциониране на тези индустрии, на тези предприятия...
Р. П.: Затова обаче със сигурност ще е нужен както национален, така и политически консенсус?
А. Н.: Разбира се. Аз даже се изненадвам, защото видях вчера някои политически сили, особено БСП, че се опитват да яхват така проблема. Както виждате ние за толкова време откакто сме в управление не сме казали една дума за предишното правителство почти и темата енергетика изобщо не трябва да се политизира. Наистина проблемът е сериозен, кой е трупан от много години назад и наистина трябва да се намери консенсус. Вие видяхте, че такава е и нашата политика, нашата идея за избор на регулатор, всъщност доведе до това, че сега имаме един регулатор, а ГЕРБ има реално двама представители в този регулатор от общо 9. Ако имаме желание ние да контролираме цялата тази система и да търсим повече политическия мотив при решенията на регулатора отколкото икономическия, то тогава щяхме да си изберем комисия, която изцяло да удовлетворява нашите желания, а пък всъщност се оказа, че ГЕРБ има двама представители. Всяка една политическа сила има представител в комисията, с изключение на Атака...
Р. П.: Г-н Ненков, в кого е сега топката за цената на тока – в Народното събрание или в регулатора, а може би и в двете?
А. Н.: Аз мисля, че е в Министерството на енергетиката, можем да кажем така... Топката е навсякъде – топката е в парламента, топката е в Министерството на енергетиката, в директора на БЕХ, тъй като в крайна сметка повечето от тези дружества са държавни и имат нужда от сериозна реформа и принципал не е парламентът, а принципал е министърът на енергетиката, така че топката е там. Вчера видях, че има заявка за това, че да се търсят варианти на всичките дружества да им се намаляват разходите с по 10 % на година, което означава не толкова парламентарна подкрепа, а по-скоро реформи в самия сектор, в самите компании.
И другото, разбира се, самият регулатор. Регулаторът, ние малко лицемерно, малко по-вулгарно се изразяваме, но в крайна сметка ние искаме да имаме регулатор, който да определя ценовия модел на икономически и финансови принципи, а не политически, но в момента, в който регулатора издаде някакво решение, което нас не ни устройва политически изведнъж започваме да критикуваме както вчера се получи...
Регулаторът наистина трябва да бъде независим и задача на парламента, на правителството е да даде такива изходни данни, че той да има основание да си промени решението, което е в момента на обществено обсъждане.
..................
Цялото интервю с Александър Ненков можете да чуете в прикачения звуков файл.Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..