Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солидарността е двупосочна улица

Как Европа заявява своята солидарност по отношение на Гърция?  Въпросът е към евродепутата Андрей Ковачев. Научаваме от последните минути, че Жан Клод Юнкер дори е направил последно предложение на Гърция, Алексис Ципрас го е отхвърлил. Кажете, какви са в момента коментарите и нагласите. Как вие коментирате ситуацията? 

Евродепутатът Андрей Ковачев:  Необходими са  реформиране на пенсионната система,  държавната администрация,  и  ефективното събиране на държавните вземания.

Андрей Ковачев: Солидарността е двупосочна улица. Няма как само от едната страна да се показва солидарност нищо, че европейските институции и европейските страни-членки многократно показаха солидарност в последните години към Гърция, многократно бяха направени отстъпки и спрямо продължителността на изплащането на дълга от 15 на 30 г., намаляване на процента, отписване на една голяма част от дълга. Само нека да си припомним, че през 2012 г. 75 % от частния дълг беше опростен – това са някъде над 107 милиарда евро, така че от другата страна не може да не се направят съответните стъпки към постигането на този компромис. 

Да, трудно е, когато си свикнал на хубаво, на добри условия – високи пенсии, ранно пенсиониране, доста раздут административен щат с високи заплати, трудно или пък почти никакъв контрол при събирането на данъците, на приходите в държавата да направиш тези реформи, които да стегнат държавната администрация да бъде по-ефективна, да събира достатъчно добре държавните вземания. Това е изключително важно нещо. Не може с лека ръка да се оставят нещата, да не се събират вземанията, което се е случвало в последните десетилетия в Гърция. 

Тук не става въпрос само за Ципрас, разбира се. За това са виновни и предишните правителства – било то леви или десни, или както и да са се наричали, така просто са били изоставени. Сигналите от европейските лидера са, че този референдум ще бъде не за условията, а "за" или "против" еврото. Начинът на допитване към гражданите е неподходящ, противоречи и на самата Конституция на Гърция по финансови въпроси да се правят референдуми. Използва се за извиване на ръце на кредиторите, защото на самите гърци и на Ципрас им  е ясно, че никой не иска да излязат от еврозоната.

Между другото, вина имат и европейските институции, които са вярвали сляпо на гръцката статистика. Пак казвам, солидарността е двупосочна улица. Eврозоната и Европейският съюз може да преодолеят едно излизане на Гърция от еврозоната, но от психологическа гледна точка, това е изключително голям провал на еврозоната и може да има много тежки последици за нея. 

Повече чуйтев звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24