Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от дълга на Гърция трябва да бъде опростена

Два дни преди референдума Гърция е раздвоена за своето бъдеще в еврозоната. Социологическите проучвания дават лек превес на привържениците на еврото и на ЕС. Днес Конституционният съд на страната трябва да се произнесе дали референдумът е законен. В същото време премиерът Ципрас обяви, че очаква да има сделка с кредиторите 48 часа след референдума. 
Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер пък предупреди, че подкрепата на референдума за правителството ще отслаби позицията му в предстоящите преговори. 

В интервю за Радио Пловдив доц. Александър Маринов коментира, че същността на спора се подменя. Твърди се, че става дума за дълг, а в същото време става дума за власт. „Дойде време някой да плати сметката за катастрофалната политика, която беше налагана на Гърция. Тройката отказва да признае колко несполучливи са били натрапаните решения на Атина”, смята преподавателят в СУ. Според него тежкото положение на гърците доведе Ципрас на власт като неговата политика посочва истинските проблеми в политиката на ЕС. Тези слабости се признават от водещи икономисти като  Джоузеф Стиглиц и Пол Кругман, които са носители на Нобелова награда, както и Тома Пикети, подчерта Маринов и добави, че в момента гърците са подложени на тежка информационна преса. 

Въпросът е какво ще промени референдумът. „НЕ” на гърците дава стабилност на Ципрас. Ако отговорът е ДА тогава ще има оставки. „Тогава обаче възниква въпросът КОЙ ще управлява, каква нова политика ще предложат. Гръцката драма не приключва в неделя, както и кариерата на Ципрас”, коментира политологът.

Според него няма  нищо фатално, ако Гърция излезе от еврозоната, защото иначе ще се изправя пред нови ограничения, които ще причинят нови страдания на много хора. Според Маринов на Гърция трябва да бъде предложен спасителен план, какъвто е предоставен на Германия през 1953- та година. Тогава, каза той, са опростени над 60 на сто от дълговете на Германия, а останалите са разсрочени във времето, за да може страната първо да се стабилизира след войната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12