Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от дълга на Гърция трябва да бъде опростена

Два дни преди референдума Гърция е раздвоена за своето бъдеще в еврозоната. Социологическите проучвания дават лек превес на привържениците на еврото и на ЕС. Днес Конституционният съд на страната трябва да се произнесе дали референдумът е законен. В същото време премиерът Ципрас обяви, че очаква да има сделка с кредиторите 48 часа след референдума. 
Председателят на ЕК Жан Клод Юнкер пък предупреди, че подкрепата на референдума за правителството ще отслаби позицията му в предстоящите преговори. 

В интервю за Радио Пловдив доц. Александър Маринов коментира, че същността на спора се подменя. Твърди се, че става дума за дълг, а в същото време става дума за власт. „Дойде време някой да плати сметката за катастрофалната политика, която беше налагана на Гърция. Тройката отказва да признае колко несполучливи са били натрапаните решения на Атина”, смята преподавателят в СУ. Според него тежкото положение на гърците доведе Ципрас на власт като неговата политика посочва истинските проблеми в политиката на ЕС. Тези слабости се признават от водещи икономисти като  Джоузеф Стиглиц и Пол Кругман, които са носители на Нобелова награда, както и Тома Пикети, подчерта Маринов и добави, че в момента гърците са подложени на тежка информационна преса. 

Въпросът е какво ще промени референдумът. „НЕ” на гърците дава стабилност на Ципрас. Ако отговорът е ДА тогава ще има оставки. „Тогава обаче възниква въпросът КОЙ ще управлява, каква нова политика ще предложат. Гръцката драма не приключва в неделя, както и кариерата на Ципрас”, коментира политологът.

Според него няма  нищо фатално, ако Гърция излезе от еврозоната, защото иначе ще се изправя пред нови ограничения, които ще причинят нови страдания на много хора. Според Маринов на Гърция трябва да бъде предложен спасителен план, какъвто е предоставен на Германия през 1953- та година. Тогава, каза той, са опростени над 60 на сто от дълговете на Германия, а останалите са разсрочени във времето, за да може страната първо да се стабилизира след войната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма музика, която така да повдига духа, като тази на Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

публикувано на 06.05.25 в 10:58
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07

„Дефиле Вино и гурме“ 2025 - срещи с виното и добрата храна

Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Назначават до 2 седмици новите транспортни шефове

До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип  е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков.  В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...

обновено на 05.05.25 в 10:31