Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затварянето на банките в Гърция беше авантюризъм

Има споразумение между ЕС и Гърция за кредитирането на Атина. Ангела Меркел съобщи, че за три години спасителният пакет за Гърция включва 82 – 86 млд. евро. Двете споразумения са коренно различни. Онова, на което гърците казаха НЕ, е по споразумение от 2011 година, това е трети спасителен пакет, който е коренно различно споразумение, коментира пред Радио Пловдив финансистът Емил Хърсев.  
Без споразумение с кредиторите гръцката икономика беше заплашена с криза, каквато помним в България през  91 – 93- та година  и 96 - 97-ма година. Единственият начин да се предотврати подобен срив е споразумение с кредиторите.  Всички мерки, които са залегнали в днешното споразумение са обсъждани и досега. Няма нищо ново като изискване. Сега се предлага една по- твърда организация, каза Хърсев. Договорената програма е успех за Гърция, за трети пореден път, което е европейски рекорд. Успех е също и за Европа, която не остави страна – членка да се спасява сама, добави той. 

Банковата ваканция е невероятно опасно решение, предупреди Хърсев. В Гърция продължава твърде дълго и става опасно, фирмите не могат да се разплащат, не могат да получат парите си. Това ще доведе до прекратяване на договори. Тази мярка може да съсипе цялата икономика на Гърция, подчерта финансистът.  Според него преди да затвориш банките, трябва да знаеш как и кога ще ги отвориш. „В Гърция ги затвориха, без да знаят как ще ги отворят. Това беше един авантюризъм”, коментира Емил Хърсев. 
По думите му  ЕЦБ може да осигури необходимата ликвидност на банките в Гърция. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57