Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсва контрол на пазара на горива

Глоби и предвидени санкции в закона има, но контролът на институциите по отношение на горивата трябва да се завиши. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Христо Димов – председател на Сдружението на собствениците на бензиностанции и газстанции. По думите му, разписаната санкция за продажбата на некачествено гориво и сега е 50 000 лева.

Според Димов, т.н. сив сектор не трябва да се „хвърля“ само върху малките частни бензиностанции.  „В този смисъл премиерът Борисов правилно казва, че трябва да се проверява навсякъде по веригата“, каза още той и призова министър - председателят да накара метрологичния и технически надзор да си свършат работата.

Освен това, Димов беше категоричен, че НАП също може да санкционира, защото във финансовата агенция ежедневно се получават фактурите от закупените горива на бензиностанциите в страната.

 „Ако искат да прекратят тази порочна практика и да изпълнят желанието на премиера - те са длъжни да го направят“, смята още той.  

Председателят на Сдружението на собствениците на бензиностанции и газстанции заяви още, че при частните бензиностанции, за разлика от големите вериги, рядко може да се наблюдава практиката вместо 100 литра потребителят да получи 60 литра гориво и 40 литра терпентин.

Това се прави в по - големи мащаби, когато печалбата е много голяма. Затова на една везна трябва да бъдат поставени и и големите вериги, и малките бензиностанции“.

Въпросът за картелите той не поиска да коментира с аргумента, че това е работа на институциите, но постави въпроса за ефективността на безмитните складове.

По повод думите на премиера, че пазарът на горива е оставен без контрол, Димов беше категоричен: „Трудно е за 20,30 дни да се накара този сектор да работи без нарушения“. 

Той потвърди, че реалната цена на бензина е 1.80 лв., а 20,30 ст. отгоре е възможна и достижима цена.

Законите ни са добри, трябва да се обърне внимане на картелите в горивата“, завърши експертът.

Цялото интервю с Христо Димов можете да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата може са спре грабежа на търговските вериги, но няма воля

Държавата може са спре грабежа на търговските вериги, но няма политическа воля Цените в големите търговски вериги у нас са прекомерно високи, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди от ВМРО. Той даде пример с френско масло, чиято цена в България е двойно по-висока в сравнение с тази в Гърция. Според него държавата има възможност да ограничи..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45