Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не може с държавни пари да финансираме частни училища

Кои са предизвикателствата, които стоят с приемането от Народното събрание на новия закон за предучилищното и училищното образование? Ден преди началото на новата година разговаряме с Цвета Брестничка , председател на Асоциация "Родители".  

Дали този път, с този закон ще направим образованието модерно, гъвкаво и проспериращо? Чрез възможността родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждането на държавните зрелостни изпити дава ли се възможност за провеждане на граждански контрол в работата на училищата, както и да се ограничат възможностите за изтичане на информация, за преписване. 

Цвета Брестничка: Промените са изключително наложителни и това, че в момента тече приемането на закона в Народното събрание е много обнадеждаващо. Въпреки, че този закон не е толкова реформаторски колкото би ни се искало, в него има заложени много неща, които са крайно належащи да се случат в образованието и приемането му ще помогне това да бъде променено в интерес на децата, учителите и родителите, разбира се. Това, което смятаме, че е много важно е, че в този закон се поставя началото на една по-голяма автономия на училищата и по-голяма свобода на учителите, защото всички ние имаме големи изисквания към учителите, голяма отговорност е стоварена върху тях и в същото време в момента те са в много голяма степен парализирани от нормативната база, нямат възможност свободно да избират начина, по който да водят учебния процес, темпото, с което да водят този процес, защото в края на краищата всеки клас е различен, не само от това, че децата са различни като индивидуалност, но и от контекста, в който живеят тези деца – населеното място, родителите, социалния им статус, образователния им статус, т. е. децата тръгват на училище с различна подготовка, с различни нагласи и учителят е този, който ги познава най-добре и който би могъл да избере най-добрия начин да приведе децата през учебния процес така, че накрая да има най-добър резултат.

Прекалената централизация и прекаленото нормиране на това какво трябва да прави учителя в клас на практика му връзва ръцете и е много трудно той да намери добрия подход и да постигне  най-добрия резултат. Така, че много се надяваме, че чрез новия закон учителят ще получи по-голяма степен на свобода и съответно това носи както права, така и отговорности.

Р. П.: Много важна и много години я говорим, но сега още едно нещо, което е от компетенцията на министъра на образованието проф. Тодор Танев, който неведнъж го каза, че иска възможност родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждане на матурите.  Това гаранция ли е наистина за изтичане на информацията, за т. н. преписване на матурите?

Ц. Б.: Според мен това не е особено работещ механизъм, защото матурите си имат специфични процедури, които не са толкова прости и могат да бъдат контролирани най-вече от хора, които са запознати с тези процедури, т. е. ако се включват родителите в този процес, те трябва да минат процес на подготовка, да се запознаят с всичко, което се случва на матурите, за да знаят как да следят за нарушенията...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50