Какви сигнали дава срещата Путин – Обама и ще се превърне ли тя в началото на ясно артикулирана стратегия за преодоляване на кризата след повече от четири години гражданска война на територията, контролирана от Ислямска държава, над 240 000 жертви и милиони бежанци?
За скритите козове и цената на ангажираните включвания в решението на проблема от страна на Русия, САЩ и Европа е разговорът с Алекс Алексиев – експерт по международна сигурност и председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.
Р. П.: Как ще коментирате например тезата, че срещата между Путин и Обама вече сама по себе си е била някакъв знак за спад на напрежението между двете държави? Може ли да кажете, че това се случи?
Алекс Алексиев: Не бих казал това. Това беше станало по инициатива на Путин, който според мене иска да отвлече вниманието от Украйна, където той е в много слаби позиции, бих казал, направо губи в Украйна и да се опита да стане по-важен в Сирия, където имаше известно военно присъствие и сега иска да се представи като важен съюзник не само на Съединените щати, но и на другите, по отношение на борбата с терористичната организация Ислямска държава. Едва ли, едва ли ще се получи нещо от това, защото Путин няма нещо ново, което може да предложи там. Така, че аз лично не смятам тази среща за нещо изключително важно.
Р. П.: Какво трябва да разбираме обаче, когато говорим за ефективна борба срещу Ислямска държава – нещо, за което говорят двамата лидери? Включва ли тя създаването на коалиция реално след като вече разбрахме, че съществува такава нагласа и всъщност на какви партньорства могат да разчитат двете държави, за да се случи тази ефективна борба срещу Ислямска държава?
А. А.: Коалицията на Путин е с Иран и с диктатора в Сирия Асад, така че е изключено да има коалиция със Съединените щати. Най-доброто, което може да очакваме, е просто някаква взаимна търпимост. Но Путин вече е казал, че той няма да се меси в битките на земята, което и не би могъл да направи, защото няма такива сили, така че аз не виждам, каква е базата за едно истинско споразумение. За САЩ да си сътрудничат с Иран, според мене, е изключено, защото това просто от вътрешнополитическа гледна точка е немислимо в САЩ.
Р. П.: А можете ли да коментирате, че има държави, които все пак държат ключа към решението на конфликта там и ако „да” кои са тези държави и в каква конфигурация очаквате те да се включат в решението на проблема?
А. А.: Държавите, които държат ключа, са на първо място Иран, защото без Иран Башар Асад отдавна щеше да е заминал и в по-малка степен, но все пак важна роля играят войската на самия Асад, също така и съюзниците на Иран...
Цялото интервю с Алекс Алексиев може да чуете в звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..