Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата с ИДИЛ ще решат двамата големи играчи

Докъде стигнаха съвместните планове  и коалиции за действия срещу Ислямска държава.  И докъде стигна тя. Ходът на военните действия,  на партньорите, соловите играчи и бежанцитеавнализира  проф. Димитър Йончев експерт по национална сигурност.


Според него, динамиката на ежедневието, конюктурата – те са такива, многопластови, и ще ни заливат с подобни  новини месеци наред, но глобално нещата се придвижват към търсене на съвместни действия между двамата големи - Русия и САЩ, тъй като света няма как да намери ново равновесие ако те не са в неговата утроба.

 Проф. Йончев сравни ситуацията  с времето на Студената война четиридесет и толкова години - в абсолютно равновесие беше светът макар и под съвсем друга форма и базирано върху страха. Сега страхът от ядрения апокалипсис някак си се измести последните 25 г., напредна изключително много  световният либерален пазар, мрежите покриха света и се оказа, че няма как да се живее със старите представи за врагове, за изолирани пространства, но затова трябваше доста време докато се проумее този факт – тези безумни намеси в Близкия изток, които продължиха две десетилетия и разсипаха региона от страна на щатите и съюзниците им, защото нямаха от другата страна никаква сила, която да ги възпира, доведоха в крайна сметка до тази бъркотия в региона и последствия, които ще отнемат поколения наред докато се нормализират нещата.

Той коментира и  новите претенции от страна на  Русия, която постепенно се върна като глобална сила и въпросът е как да си намери мястото в момента, как да се намери новият баланс на силите в съвременния свят, който стана много взаимосвързан – преживяхме заедно финансовата криза, сега се занимаваме с бежанците, но това няма да спре, тъй като зависим много един от друг.

Той заяви, че не може да коментира обвиненията срещу руските нападения, че не са срещу ислямска държава, а срещу опозиционните сили в Сирия, защото:   това са неща, които много лесно стават обект на спекулации – има двоен речник в света на политиката откакто има политика.

 Българската позиция не трябва да копира позицията на Турция, според проф.Йончев. Ние сме като Турция – малко магазин на кьоше, трябва да бъдем внимателни. Аз се боя, че някак си много сляпо я възприехме тази позиция на Турция, заяви още той.

 Но като цяло, светът тръгва да се променя, да търси нов баланс, но сме в началото на пътя, която няма да е безболезнен.

Цялото интервю с проф. Димитър Йончев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35

Научни четения „Пловдивски исторически форум“ започват в ПУ

Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията.  Те започват от 10:00 ч. в зала..

публикувано на 16.12.24 в 08:33

„Пълмед“ с кампания от безплатни прегледи за кожни алергии

Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год.  Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..

публикувано на 16.12.24 в 05:57

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..

публикувано на 13.12.24 в 15:45