Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследващите да кажат кой стои зад атентата в Анкара

Атентатът в Анкара е най-големият в историята на съвременната турска държава. Работа на разследващите е да кажат кой стои зад него, останалото са спекулации. Това заяви пред Радио Пловдив Мариян Карагьозов от Института по Балканистика при БАН.

Политическото напрежение в Турция в последните месеци е на високо ниво. Случиха се и поредица от нападения, спирала на насилие. Изборите на 1 ноември ще определят дали ще се повтори настоящата парламентарна конфигурация. Атентатът се случи в много сложна ситуация. Според мнозина анализатори, след като не можа сам да спечели мнозинство, Ердоган се опита да търси резерви в националистическия вот. Според социолози има спад в подкрепата на Партията на справедливостта и тя ще спечели от 37% до 44%, посочи Карагьозов.

Според него вероятно в следващия турски парламент четирите партии от настоящия също ще бъдат представени – различни са процентите, които ще спечелят.

Организаторите на всеки атентат търсят политически ефект. Никой атентат не е случаен – като време, цели. Събитията в Близкия Изток имат отражение в Балканските страни, вкл. България. В идеологията на Ислямска държава много силно стои т.н. „близък враг“. България в този контекст е далеч от целите на Ислямска държава. Поради близостта до конфликта, в Турция е много по-вероятно да има изградени джихадистки клетки, посочи Мариян Карагьозов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20