Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Падането на депутатския имунитет крие твърде много опасности

| обновено на 28.10.15 в 11:48
Снимка: БГНЕС

Не може заради проявите на един човек, който създава известно напрежение в обществото, да се променя закон“. Това коментира в „Точно днес“  по Радио Пловдив председателят на 39 - то Народно събрание проф. Огнян Герджиков  по повод исканите от ПП ГЕРБ консултации за промени в Коституцията, които да доведат до падане на имунитета на депутати за престъпление от общ характер. Припомням, че това се случи след поредната недостойна проява на народния представител Волен Сидеров.

Депутатският имунитет е демократично постижение и през последните деситилетия няма демократична европейска държава, която да не го познава по начин, уреден както е в нашата Конституция. Убеден съм, че ако сега се направи едно всенародно допитване над 90% от хората ще кажат „да“ на свалянето на депутатския имунитет и действително това ще изглежда като адекватна мярка предвид това, което се случва в последните дни с Волен Сидеров. Не смятам обаче, че трябва да взимаме подобна позиция, която изглежда иначе много съобразена с обществените настроения, защото тя таи в себе си твърде много опасности и изглежда популистично“, заяви още Герджиков.

Той подчерта, че е необходимо да има преграда за подобни действия на народни избраници.

Какво пречи да се случи това, което тръгна да се прави - иска се свалянето на имунитета на Волен Сидеров, НС ще реши и ако се свали, тогава да започне процедурата по привличането му под наказателна отговорност“, каза юристът и допълни, че трябва да се работи в посока по - бързи процедури при подобни случаи.

Председателят на 39-то НС е категоричен, че „сърцевината на депутатския имунитет трябва да остане такава, каквато е понастоящем.“

По думите му подобни рецидиви  в действията на Сидеров показват, че държавата не е поискала в пълна мяра да използва  инструмените, с които разполага, за да ги пресече. 

Това показва слабост на правозащитните органи, които са можели да действат  по- радикално в рамките на закона още при предишни изпълнения на депутата“. 

Цялото интервю можете да чуете в  прикачуения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Промените в Конституцията създават риск Радев да я наруши

"След промените в Конституцията от края на декември 2023-та като че ли не очаквахме толкова бързо  да реализират своето действие новите разпоредби по повод на формирането на служебното правителство и насрочването на парламентарните избори.  Проявяват се две задължения и в зависимост от това, на кое от тях ще придадем по-голямата тежест, зависи и как ще..

публикувано на 29.03.24 в 11:19

Млад мъж дарява инвалидни колички в Първомайско

Млад мъж от първомайското село Бяла река събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 29-годишният Димитър Иванов, който в продължение на няколко години е живял в Съединените щати, е от младите хора, които са се завърнали в България. Той се занимава със земеделие и животновъдство в родното си село и в същото..

публикувано на 29.03.24 в 10:54

Собствениците на земи са против промените в закона

Депутатите узакониха обработването на ниви без съгласието на собствениците им, като гласуваха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), с които променят правилата за сключване а доброволни споразумения. С какви аргументи от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи..

публикувано на 29.03.24 в 10:10
Даниел Стефанов

Няма реална пречка изборите да са 2 в 1

Политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира в програма "Ден след ден" политическата ситуация, възможностите за избор служебен премиер и предстоящите избори. Според него през следващата седмица президентът ще направи своите консултации с политическите партии и записаните в Конституцията възможни кандидати за служебен премиер. Той смята,..

публикувано на 28.03.24 в 16:47
Иван Начев

Има много партии, които искат избори 2 в 1

В края на март се повтаря рефрена "нови избори, и пак предсрочни". Към новата вълна обещания на политиците, за невъзможната ротация и как ще са осъществи гласуването 2 в 1 - разговор по темата с политолога  доц. Иван Начев . Политологът отбеляза, че има две групи от партии, които имат интерес от нови избори.  "Първо са тези, които са позагубили..

публикувано на 28.03.24 в 10:10