„Напрежението в сектора на МВР не е феномен само за това управление, а официалната позиция от вчера на управляващите е стъпка назад в така необходимата реформа в сектора“. Така коментира в програма „Точно днес“ политологът Димитър Ганев решението на Правителството да оттегли предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които изкараха на протести полицаи в цялата страна.
По думите на Ганев, той не е оптимист за реформата в сектора, според него „битката там е загубена“. Освен това, лошата комуникация между управляващите и служителите в системата , както и избраният момент за оповестяването на заложеното в Проектобюджет 2016 точно след изборите, изиграха решаваща роля за напрежението, което ескалира сред служителите на сектора.
„Няма съмнение, че това е една добра и необходима реформа в системата. Всички виждаме в какви условия работят полицаите, както и ниските заплати в сектора, но заплащането трябва да се определя на база ефективността на служителите“, подчерта политологът и даде пример с лансирания вече т.н. американски модел, според който се запазват 20 - те заплати, но при определено провинение се отнема от точно тези заплати.
„Така се създава необходимата мотивация тези хора да работят по - усърдно, да спазват закона и т.н. и това са моделите, които трябва да се търсят“, счита още Ганев.
По отношение на стабилността на коалиционната формула на Правителството, политологът беше категоричен, че засега не вижда евентуалното провеждане на предсрочни избори. По думите му, към този момент кабинетът „Борисов 2“ няма реална алтернатива.
„Разбира се, интереси за предсрочни парламентарни избори има. Вероятно Цветан Цветанов вижда своя интерес от това, както и ДПС, защото при едни нови избори много вероятно е ГЕРБ да са близо до мнозинството и да съставят еднопартиен кабинет. При това положение Цветанов ще се надява, че на база такива резултати ще успее да се върне на поста вътрешен министър, а ДПС при кабинет на малцинството пък ще се окажат най-удобният партньор – от една страна да не влизат във властта офицално, от друга - да я подкрепят".
-------------
Цялото интервю с Димитър Ганев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..
"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..