Системата на МВР се нуждае от реформи и това няма как да и се размине, заяви в интервю Йордан Соколов, бивш вътрешен министър в кабинета на Филип Димитров. Според него обаче реформа не се прави в нито един сектор, включително и в „Сигурност" със Закона за бюджета.
Болно ми е, че социологически проучвания сега показват, че 87% от гражданите нямат доверие в полицията. И не мислете, че това недоверие касае само КАТ, които са малка част от полицията, добави Соколов.
Първо трябва да се види дали е необходим този огромен състав на МВР е необходим и в какъв размер. Ако трябват вътрешни промени, то те трябва да се направят.
Смятам, че министър Бъчварова ще се справи с реформата в МВР, каза Йордан Соколов. Тя трябва да бъде подготвена, а не да се поднася изненадващо. За да има успех обаче реформата трябва да съдействат и самите полицаи. Колкото по-бързо стане това, толкова по-добре ще е за всички ни, добави той.
Когато бях министър в кабинета на Филип Димитров служителите в КАТ бяха над 7000, като от тях едва 50 бяха на улицата като регулировчици. Когато попитах какво правят другите, отговорът беше че имат много работа, но какво точно не обясниха, спомня си бившият МВР министър.
Той посочи и друг пример от негово време - работата на СОТИ. Съкратих хора и в службата започнаха да работят 26 души, но като направих проверка се оказа, че в СОТИ работят 300 души. Стигна се дотам, че имаше и петима лекари – психиатри под прикритие. Обясниха ми, че те са най-опасните хора в СОТИ, защото щом трябвало някой да бъде отстранен, те давали необходимото заключение, за да бъде служителят уволненен ... и това е работата им..
И сега МВР продължава да бъде обвито в мъгла, коментира още Йордан Соколов. Администрацията и хората, работещи на терен трябва да бъдат ясно разграничени. Политическа воля обаче досега е нямало, защото всяко управление гледа да не си разваля отношенията с това министерство.
Един чиновник в МВР може да има много важна работа, но той няма този стрес, тази ежедневна опасност, която оперативните служители изпитват. Затова е нужно да се направи това разграничение. Това е реформата.
Относно протестите, за които нямаше разрешение, съм категоричен, че участниците в тях трябва да си понесат отговорността и наказанието, заключи бившият МВР министър Йордан Соколов.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..