Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата и държавата не си говорят

Мариян Стоядинов - богослов

Имам чувството, че визитата на вселенския патриарх Вартоломей премина в поне три измерения:  в контекста на отношенията с БПЦ и предстоящия събор в  Истанбул /Константинопол/ през 2016 г, на БАН – основния повод за идването на Вартоломей,  и на държавната  реакция на това посещение с жестовете на приемане, неприемане и всичко останало. Това заяви богословът Мариян Стоядинов. 

Темата е постоянна за вселенската патриаршия и взаимоотношенията й с нашите църковно отговорни личности, тема на постоянни претенции, но в същото време, дори от църковна гледна точка, мястото на тези паметници не е в музеите, а в църквите. Това всеки ще го каже, защото другото е временно решение., подчерта Стоядинов.

Вселенският патриарх каза, че те трябва да се върнат там, където им е мястото и народът  очаква това. Обикновено обаче за такива изказвания важи правилото за реципрочност. Интересно е какво искат нашите държавници от него в замяна на връщането на светините.  Тук сякаш ние се оказваме неподготвени.

 Според Стоядинов цялото посещение на вселенския патриарх изглежда като импровизация, а не съгласувано между отделните институции. БАН, Светият синод са в голяма близост, на 1 минута  пеша, а сякаш нямат връзка,  реакциите им са несъгласувани и едните действат през главата на другите. Стоядинов нарече “гаф”  поканата  от председателя на БАН академик Стефан Воденичаров  на един от най-видните представители на православието в съвременния свят, в чийто диоцез има поне 150 епископа /толкова са монасите в нашата църква.  Вселенският патриарх бе поканен от председателя на БАН Стефан  Воденичаров през главата на църквата, подчерта Стоядинов.  Дори и да има политически мотиви в тази покана, това трябваше да направено умно, а не партизански. Ако човекът, който го е поканил, има намерение да поеме  високи политически отговорности, той трябваше дори в организирането на тази визита да се представи на високо политическо ниво. Като аргумент за думите си Стоядинов  посочи, че се е наложило и президентът да дава обяснения за случилото се.. Това е непрофесионализъм в дипломацията и акт на несъгласуваност.между институциите.  Би трябвало да има предварителни разговори, а не постфактум да се дават обяснения, подчерта Стоядинов. Според него би следвало  темата да бъде коментирана в Парламента много преди идването на вселенския патриарх у нас, а това не се е случило.

По думите на Стоядинов гърците и до днес имат претенции и към Британския музей и към Лувъра и това е нормално, но би следвало някой да заяви  претенциите..и на реципрочен принцип и разговорът да бъде приключен веднъж завинаги. От чисто християнска гледна точка обаче мястото на иконите е в Църквата, подчерта Стоядинов. .Проблемът е в това, че между църква и държава няма обща политика, няма съгласуваност на нивата, които ни се иска и когато някой заяви претенции, всички започват да се оглеждат неловко, коментира Стоядинов. Много от темите, които днес се коментират у нас от представители на Църквата, изобщо не са в дневния ред на православието. Голямата тема на всички православни църкви от 100 години насам е да проявят съборно съзнание,  но има много неотговорени въпроси по темите на Православието и на поместните църкви. Това е по-тревожният въпрос, че нашата църква не може да направи това, което други християнски общности ва в състояние да направят. Например Вторият Ватикански събор е анонсиран през февруари 1959 и е свикано  заседание през 1962 г. Ние говорим за такъв събор от 1924 г. И досега – нищо.  Такава е и темата за бежанците, които са обособени в своето етническо гето, за бежанците от Сирия, които имат нашето верско съзнание като мъченици и плащат за това. Всичко друго, е буря в чаша вода, заяви богословът Мариян Стоядинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18