Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не може да разграничи добрия от лошия бежанец

Причината за терористичните атаки във Франция е огромния дисонанс през последните 50-60 години във външния политически консерватизъм и невероятния вътрешен либерализъм на Франция и Западна Европа. Това заяви в геополически коментар за Радио Пловдив доц. Марин Русев. По думите му, "Франция вече не е Европа и може би след 10 -15 години Европа ще й заприлича".  

Той посочи като голяма грешка от страна на Франция в последните деситилетия това, че не са спрели докато е време миграционната подмяна на френската идентичност.

"Свидетели сме на бърза и неконтролируема глобализация, където всеки регионален конфликт като например в Средиземноморието, Северна Африка, Близкия и Среден Изток, може да се окаже фатален не само за Франция, а за цяла Европа.

Резултатът се вижда: френският национален отбор по футбол изобщо не изглежда френски, френската армия и френската жандармерия също, а истинските френски селища в страната са само тези, които са по-малки от 50 или 100 хиляди души. 

Що се отнася до имигрантите, като реална предпоставка за случащото се, очевидно е, че те вече не се съобразяват с френското и придобиват самочувствие да налагат своето африканско и азиатско, както във Франция, така и в Европа като цяло. 

Смятам, че Франция съвсем скоро ще бъде последвана от Великобритания,  Германия и Италия, Нидерландия и  Белгия, където са правени същите грешки". 

Според Русев, дебатът за промяна на Конситуцията на Франция е закъснял, още повече, че всеки четвърти зает в промишлеността на страната не е роден там. 

Най-вероятно Франция няма да може да се справи и постепенно ще се превърне в еталон на бъдещето, което следва Европа. Дифузията ще е от Запад на Изток и рано или късно ще обхване и България

Мисля, че това е може би началото на разпада на стария обществен договор между страните в Европа по линия на движението през границите. Вероятно може би ще се намери някакъв по-лек подход, който да позволява едновременно и либерализъм и в същото време да пази националното във всяка една държава.

Русия е може би единствената, която ще успее да застане по-рязко срещу случващото се, тъй като Русия по-силна тоталитарна традиция и руското население е склонно на по-резки мерки докато Съединените щати, Западна Европа те са заразени вече с промяната и тази промяна е в нейните граждани, в хората, които имат манталитета на местата, от които идват и очевидно успяват в голяма степен да ги наложат в местата, където са стигнали.

Никой не може да разграничава добрия от лошия на вратата на страната си и от тук идва проблемът – нито могат да се върнат тези, които вече са се настанили, нито може да се намери критерий да се каже – ти след две години ще гръмнеш бомба, а ти си добър човек и ще останеш. В този смисъл няма решение, дилемата изисква може би само и единствено може би внимателни мерки за постепенна адаптация, за забавяне на скоростите на промяната, което да даде някаква поне надежда, че влизащите във Франция поне малко ще приемат френското.

..............

Цялото интервю с доц. Марин Русев можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42