Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът е основният двигател

Петролът, който  владее ИДИЛ / Ислямска държава/ е основният им  източник на доходи, каза проф. Нина Дюлгерова енергиен експерт и професор по международни отношения.

 Тя коментира , че петролът е един от основните козове на т. н. „Ислямска държава”, защото те всъщност акумулират финанси както от продажбата на петрол, между впрочем на дъмпингова цена, около 15 долара, обществена тайна е, че петрол от „Ислямска държава” купува и Турция, и съседни на Сирия и на Ирак държави,  на няколко пъти по-ниски цени. 

Освен от петрола,  „Ислямска държава” акумулира  пари от отвличания, от продажба на артефакти, а също така от оръжия и на човешка сила, която непрекъснато се стича към тази територия. 

А петролът сам по себе си е двигател на всичко...

Според  проф. Дюлгерова, за нашия 21 век, основното прилагателно е енергиен. Енергийният 21 век постави  началото, но в момента ние говорим за енергийни войни, войни за ресурси.

Проф. Дюлгерова отбеляза, че „Ислямска държава” тя не е създадена току така.  И цитира Тони Блеър, който преди седмица – две официално се извини и заяви, че всичко, което сега се случва е свързано с първия удар срещу арабска държава в 21 век, а именно срещу Ирак и свалянето на режима на Садам Хюсеин, което на принципа на доминото доведе до арабската пролет и до тези процеси, които в момента наблюдаваме.

 Факт е обаче, че и с атентатите в Париж от 13 ноември също преструктурираха и до известна степен консолидираха западния свят и Русия, но и днес излиза съобщение затова как Европейската комисия ударно приема решения за изграждане на газов хъб в България. Аз много не вярвам, на това, което обикновено са взима като решения в еврокомисията, защото това са документи, но много рядко стигат до реализация, но факт е, че когато коментираме събития в Париж и „Ислямска държава” винаги се появяват в огромния поток от политическа информация факти или решения, или изявления, свързани с различни енергийни ресурси, планове и сценарии.

Тези жестоки атентати във Франция също показаха, че няма граници за терора, но това ние непрекъснато сме го виждали и сме го слушали и все повече се налага тезата, че „Ислямска държава” като процес, като тероризъм и като присъствие в международните отношения е много удобно за заинтересованите държави, най-вече за тези, които са инициатори за този феномен – става въпрос за САЩ и за Саудитска арабия и за всички, които са по-близо или по-далеч около тези два центъра на власт и на вземане на решения. Не трябва да се елиминира и Турция, която също има някаква изгода от „Ислямска държава” освен петрола, но и даде възможност да се превърне в един от основните фактори, които решават въпроса както по отношение на бежанската вълна към Европа. Докато Русия  сега трупа изгода от ситуацията. 

Интервюто с проф. Нина Дюлгерова у тук. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56