Измененията в климата - паралелно със срещата на върха в Париж – и българските предизвикателства в конференция в София. Според един от участниците Любомир Попйорданов председател на УС на българската асоциация по алтернативен туризъм, значимостта на климата и тероризма е еднакво важна и свързана.
Считаме, че е много важно, от една страна българският бизнес и туристическият бизнес, бит казал и земеделци, и т. н. да са наясно с някои сценарии, свързани с промените в климата, които сценарии предполагат ние да се адаптираме и като икономика, и като хора – като начин на живот, от друга страна, това са изменения, свързани с природната среда – средата, в която ние живеем и която ние също като талибани агресираме всъщност, от една страна агресираме с нашия начин на живот, с някои законодателни актове и поведение, т. е. ние с тази конференция искаме да изслушаме българската позиция, да дискутираме по нея, позицията на България, която се представя в Париж, и това е много важно, защото става въпрос за нашия живот, за живота на нашите деца, може би да кажем и ние като гражданско общество, затова участват много експерти, едни хора от гражданското общество, и да надграждаме, не да очакваме решенията в Париж. Ние може да имаме много по-амбициозни и следва да имаме по-амбициозни цели като българско общество.
Соред Попйорданов България не се фокусира върху планините си, върху начина си на живот, върху традициите си освен в някои не толкова успешни пиар кампании, тя по-скоро продължава да говори за своя масов туризъм, за курортите, които са пренаселени и които са грозни.
Тези курорти ние можем да ги направим по-добри, те могат да бъдат очовечени.
Бих искал да погледнем и към това, което още не се е случило – това са защитените територии, планините, селата, които не става въпрос да ги направим затворени за инвестиции, по-скоро ние разглеждаме тяхното развитие по един устойчив и отговорен начин със създаване на малки и с висока принадена стойност обекти за туризъм – на качествения туризъм, туризъм, свързан с българската кухня, ако щете с българското вино... Практически в България почти няма един наистина качествен бутиков хотел, почти не съществува това нещо.
Ние бихме желали да виждаме едни координирани усилия в една промяна на посоката на българския туризъм, която ще е свързана и с промяна в отношението към природата... ГМО-та и др.
В конференцията участват неправителствени природозащитни организации, български министри, и посланика на Франция у нас Н.ПР. Ксавие Лапер дьо Кабан.
Цялото интервю с Любомир Попйорданов е тук.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..