От Германия включваме доц. Светла Черпокова, която ще разкаже как за втора поредна година от днес Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена е домакин на Международната интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти.
Тема на тазгодишното събитие е: „България в ХХI век: между традицията и иновациите. Исторически линии и актуални проблеми“. Целта на инициативата е да привлече млади изследователи – от България и чужбина – към темата България и да фокусира вниманието им върху актуалния образ на страната ни в съвременния европейски контекст.
Идеята е по този начин да се подкрепят и насърчат изследванията върху уникалния и същевременно европейски характер на българската култура, като интересът към нея се посее у най-младите изследователи, пред които тепърва предстои да градят своето научно и професионално развитие. По-амбициозната цел на проекта е да утвърди една „добра практика“ за разпространението на българската култура в чужбина чрез посредничеството на млади нейни „посланици“ – студенти и докторанти в ралични области на знанието – и в колаборация с български и чуждестранни институции.
Участници във форума са над 60 студенти, представящи 21 университета от 14 европейски държави. Една част са студенти от поддържаните от Министерството на образованието и науката лекторати по български език, литература и култура към чуждестранни университети в Европа, чиито лектори са български университетски преподаватели, приели популяризирането на българската идея в чужбина като своя лична кауза.
Представени са и водещите български университети (Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападен университет „Неофит Рилски“). Същевременно има и участници от образователни институции, където българистиката не е застъпена като учебна специалност, например висшите училища в Хайлброн и Офенбург, FreieUniversitätBerlin.
Проблемите на фокус са: българската култура през ХХI век през призмата на традициите и иновациите; България в европейски контекст и специално в контекста на Източна Европа, Балканите и славянството; митовете/стереотипите в/за българската култура и тяхната съвременна интструментализация; България в медиите и в политическия дискурс; транскултурни аспекти: чуждите култури в светлината на българския език и култура; превод и култура; археологията и етнологията и дискурсът за българската идентичност днес. Докладите са организирани в три тематични панела: „Езиците на културата“, „Културни/литературни траектории“, „Политика – медии – култура“.
Специален акцент в съпътстващата програма е срещата на участниците с проф. дфн Владко Мурдаров, който под надслов „Трагическият пророк Йозеф Рот“ ще представи три книги на австрийския писател и публицист в свой превод на български език.
В рамките на конференцията ще бъде и премиерата на сборника „Образът на България и на българите в европейски контекст (Литературни, лингвистични, културни, медийни, социополитически проекции)“, Национално издателство „Аз Буки“, 2015. Сборникът представя доклади на студенти и докторанти от първото издание на конференцията, осъществено през декември 2014 г. под патронажа на вицепрезидента на Република България госпожа Маргарита Попова.
Интервю с доц. д-р Светла Черпокова може да чуете в звуковия файл.Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..