Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквам корупционен натиск към лекарите-специалисти

Националната асоциация на извънболничните специалисти написа: Кашата в здравеопазването за 2016 г. вече е забъркана ! Бюджетът на НЗОК за 2016 г. преследва не здравни, а единствено фискални цели! 

Лимитите остават, както в извънболничната медицинска помощ, така и в болниците! Повече ще разкаже председателят на организацията д-р Георги Ставракев. Той подчерта, че към момента няма как са се случи реформата в здравеопазването, т.като няма конктерни действия да се изнесе голяма част от болничната помощ към специалистите и извънболничната помощ. 

Тя ще струва по-евтино за всички нас, ако това се случи, коментира д-р Ставракев. Той прознозира отпадане на 30% лекарски практики в големите градове, съгласно приемането на Здравната карта по области. 

Честит празник! Да ни припомните затова ли си мечтахте, когато бяхте студент, това ли е осъществената ви мечта – да лекувате хората?

Георги Ставракев: Да, наистина, само че не в такава система, в която се намираме в момента и не при такава финансова рамка и при такова лимитиране, което вече е далеч от истинската медицина и реално не позволява да прилагаме нашите познания по начина, по който са ни учили нашите професори.

Р. П.: Всеки нов министър има своята реформа. Министър Москов дойде със своята реформа. Какво от нея се случи, д-р Ставракев? Вие сте в сектора, свързан с тази реформа, що касае специалистите. Какво се реформира при вас?

Г. С.: Практически досега нищо не се е реформирало. Това, което се случи, д-р Москов откакто е министър даде доста заявления и на практика досега остават само изказани пожелания, имайки предвид и последно приетия бюджет за пореден път се убедихме, че практически реформа не може да очакваме в здравеопазването и здравната ни система, тъй като няма никаква промяна в структурата на финансиране и най-вече парите, които са предвидени за извънболнична помощ за джипита и специалисти като относителен дял на практика остават прекалено малко за сметка на големия дял, който остава за болничната помощ. Нормалната структура, многократно сме заявявали, е ако иска министърът да се случи някаква реформа и да бъде изнесена голяма част от болничната помощ, която е възможно да бъде извършвана извън болниците и много по-евтино и ще струва много по-малко на всички нас би трябвало да включва и промяна в структурата на финансиране. Какво имам предвид? Вместо досегашните около 20 % от общия публичен ресурс, които са предвидени да отидат в извънболничната помощ, би трябвало минимум 30 % да бъде финансирането за сметка на намаляване на болничната част. Това към момента, виждайки бюджета, който е приет за следващата година, няма как да се случи, защото не е предвидено. Освен това заявените намерения за разделяне на пакети и отпадане на лимитирането на практика също не се случи. Многократно, ако си спомняте, новият министър заяви, че най-после ще отпадне лимитирането включително в извънболничната помощ...

Р. П.: Да, д-р Глинка Комитов вчера каза, че от 1 април догодина ще отпадне, ама как не е много ясно?

Г. С.: Наистина, чухме. На много приказки се наслушахме, но практически конкретни действия, които наистина биха позволили тези приказки да се случат, ние не видяхме, нито са приети някакви промени в нормативните документи, за да има шанс изобщо да се случи това, което се заявява като намерение и това, което аз съм чул вчера от д-р Глинка Комитов е, че той е заявил евентуално отпадане на лимитите само за болниците. Изобщо аз не съм чул да има отпадане на лимитите от 1 април и то говорим от 1 април, а не от 1 януари, за извънболничната помощ. Д-р Москов многократно заяви, че с разделяне на пакетите и оформяне на едва ли не индивидуални пакети според възрастовите нужди, което има определена логика и ние многократно сме го давали като предложение още преди 5 – 6 г. с детайлни предложения в тази насока, очаквахме наистина най-после да се случи. Препоръката от друга страна на Световната банка, която направиха на нашата система, с конкретни предложения за извеждане на поне 30 % от дейностите от болниците към извънболничната помощ, също би трябвало да върви заедно с извеждане на финансов ресурс. Това също обаче не се вижда да бъде възможно при този бюджет, който е приет за следващата година. Така че от много приказки, които слушахме тук за последната година и които ни дадоха някои надежди първоначално и тези надежди доведоха до една много сериозна подкрепа от страна на съсловието към министъра впоследствие се оказаха за пореден път голи приказки и бюджета, който се прие, категорично ни даде да разберем, че нищо не може да очакваме от това, което до момента се налага, дефакто структурата остава абсолютно същата с разликата, че се увеличават санкциите, между другото и лимитирането ще бъде много по-изразено и това ще го усетят и лекарите, и пациентите. Бих казал това е абсолютен административен рекет, който на практика с нищо не довежда до подобряване качеството на медицинското обслужване, а пациентите ще продължават да доплащат все повече и повече и вече, доколкото разбрахме, са достигнали до повече от 50 % да си доплащат от необходимото лечение. Такъв процент няма никъде, в нито една страна в Европа – максималният процент е 20 - 25 %, при нас е 50, имайки предвид, че сме най-бедната държава, бих казал, че това е доста неприятна ситуация особено за по-бедните хора, които нямат възможности да си платят лечението, когато се наложи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21