Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случилото се във Враца трябва най-после да ни отвори очите

Снимка: БГНЕС

Дано най-после това, което се случи във Враца  ни стресне и ни отвори очите за факта, че България е не само в икономическа, политическа, институционална, но преди всичко в личностна криза. Всеки един от нас се чувства не добре в тази държава. Това каза за Радио Пловдив Христо Монов, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, специалист по кризисна психология. Той коментира случилото се вчера във Враца, нанесеният побой и убийство на 18 годишния младеж.

Според него поведението на очевидците, които са снимали с телефони, но не са се намесили е закономерно в една държава, в която са изгубени ценностите. Ние се докарахме до там, да си правим селфи  - за да покажем  какво сме си купили, да покажем на каква маса сме седна ли, до коя известна личност, но не и да реагираме в подобна ситуация, посочи Монов  

Той критикува и реакциите на служителите на телефон 112   и заяви, че подобни примери още веднъж сриват доверието на хората в институциите.

На въпрос защо "битовата престъпност" остава невидима за органите, които трябва да я разкриват - Монов отговори: Това е още един белег за дълбоката криза на държавата. Това е чувството за безнаказаност. Това е сериозен симптом за загниване на държавността - когато един дребен престъпник, за да се нахрани,за да задоволи свой нагон, пребива възрастни хора и върши престъпление.

Монов посочи, че кризисната психологическа интервенция е доброволна и трябва да се прави от лицензирани специалисти. Много е важно как и кой сега ще работи със съучениците на убитото момче. 

Той допълни, че в страната има все повече примери за нарастваща агресия. Най-висшата форма на агресия обаче,  това е самоубийството, самоагресията е нещо много страшно, категоричен е Монов. Той посочи, че самоубийствата все повече се увеличават.

По думите му, случващото в страната се дължи  на това, че все повече имаме усещането, че живеем в джунгла. Когато няма респектът на институциите, подобен тип поведение се оказва най-адаптивното.

За да се справим  с нарастващата агресия е  нужен " тих" протест,  протест, на който гражданското общество да каже силно какво иска, да посочи кой е виновен и ако той  не може да реши проблемите - да си ходи, категоричен е психологът.

Нямаме посока като държава, няма кой да я зададе, заключи експертът.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02