Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременният свят да е свят на толерантността

Доц.д-р Анна Джумалиева

Темата за ксенофобията е много актуална. Досега са минали около 70 години от Холокоста и може би те са твърде много за един човешки живот, но в исторически план –са много малко.  

Това подчерта  доц. д-р Анна Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация  по повод  Меморандума за сътрудничеството, който Комисията подписва днес с Организацията  на евреите „ШАЛОМ“ и  преди началото на дискусия  с фокус върху езика на омразата, ксенофобията и обществените им проявления. 

Дискусията, която организираме, е за уроците, които ние не сме научили. Известна  мъдрост гласи, че хората трябва да познават историята, за да не я преживяват отново, подчерта доц. Джумалиева. По думите й ние живеем в  свят на многообразието, на палитра от човешки съдби и етноси. Съвременният свят е свят на толерантността. Няма да престана да поддържам тази теза, подчерта доц. Джумалиева.

Толерантността обаче не е пасивно отношение към случващото се около нас. Тя трябва да бъде активно отношение не само от страна на  институциите, но - и  от страна на неправителствените организации и на всички граждани а обществото.

Подобни конференции и меморандуми демонстрират факта, че хората се вълнуват от темата и продължават да отстояват  своите права.  Словото на омразата трябва да се разглежда комплексно с правото на изразяване и е важно да се подчертае, че думите могат да бъдат много силно оръжие.  Те не трябва да бъдат използвани за насаждане на омраза. Въпросите за уроците на Холокоста изискват те да бъдат дискутирани в светлината на новото време, подчерта доц.  Анна Джумалиева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20