Институтът за пазарна икономика представи изследване за връзката между образование и доходи. Резултатите анализираме в разговор с Петър Ганев.
Доходите у нас са ниски, а определящи фактор е нивото на образованост. Хора с висше и средно образование все пак имат гарантират намиране на някаква работа. Хората с по- ниско образование не могат да намерят дори работа.
В големите градове бедността е под 10 процента, докато в селата и по- малките градчета на практика всеки трети е беден.
Най-рисковата група са безработните, които (особено ако са с ниско образование) имат изключително ниски доходи и много високи нива на бедност - над 80% за безработните с начално или по-ниско образование и 60% за безработните с основно образование;
Най-значимият фактор за бедността е образованието - независимо от икономическата активност на лицата, по-ниското образование се отразява драматично на доходите и риска от бедност;
Заетите са групата с най-високи доходи и много ниски нива на бедност - рискът от бедност за заетия с поне средно образование е чувствително под 10%. Въпреки това, в сравнително по-малобройната група на заети с начално или по-ниско образование също се наблюдават високи нива на бедност - над половината от необразованите заети са бедни;
При по-ниските нива на образование доходите и бедността при неактивните са сравними с тези при заетите. Това е едно от обясненията за сравнително ниските нива на икономическа активност сред по-ниско квалифицираните.
На база на изследването Петър Ганев очерта и профила на средната класа - тя се формира от хора, завършили поне гимназия, с работа и живеещи в градовете.
Колкото до степента на удовлетвореност от живота - заможните са около два пъти по- щастливи, всички обаче имат драматично чувство за дефицит на справедливост.
Все по- очевидна е нетърпимостта и желанието за промяна в начина, по който работят институциите в страната, срещу корупцията.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..