Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време е да се реже до дъно и да се късат зависимости

Според финансиста Кольо Парамов, който е и бивш съветник на премиера Бойко Борисов, решението му да спре  6 големи обществени поръчки е правилно. По думите му това  е нормална, но и последователна политика на Борисов, защото публичното пространство се обремени от връзки и тенденции и в един момент трябваше да бъде сложен край на всичко това.

Ако бях на негово място още през ноември щях да скъсам тази корда, която обременява резултатите на кабинета и на страната. Химерната държава на Пеевски се срутва. Тихите преврати през изминалите 25 години по време  на Костов, Първанов родиха омърсената България. Вече няма с какво да се оправдаваме, вече няма накъде. Не може вече да се злоупотребява с името на държавата като неспособна да реши проблемите с корупцията и организираната престъпност, коментира Парамов.


За да няма съмнение режем проблема до дъно и започваме на чисто, което да гарантира спокойствие и прецизност като ангажименти и условия. Според него българските олигарси като получават една или друга обществена поръчка не могат да изпълняват добре и прецизно условията и нарушават балансите на интереси. Трябва да привлечем международни инвеститори, на  които да се постави условието при спечелване на търгове да ангажират като подизпълнители български фирми, смята финансистът.

Много малко хора познават Бойко Борисов, никой не е в състояние да му повлияе при взимането на дадено решение – така Парамов коментира твърдението, че поръчките са спрени след разговор с Ангела Меркел. Според него Борисов е наясно, че е настъпил моментът за решителни действия, защото на следващите избори гласуващите ще са под 50 процента. Ако няма промяна сега, трябва да има още по- тежки мерки после и други изходи за ново начало като опит за възстановяване на доверието на хората, добави той.

Истината за КТБ ще излезе, прогнозира финансистът. Политиците ще разберат, че рано или късно в политиката всичко се разбира, но и обществото ще разбере, че освен 4 милиарда лева, които платихме, ще трябва да платим още 4 милиарда, каза още Парамов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35