Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задължително е бизнесът да поеме осигурителните вноски на 100%

За пресечната точка на общите интереси  и различията  при плащане на осигурителните вноски след дискусия в тристранния съвет за социално партньорство по повод предложението на РБ осигурителните вноски на работниците да се поемат 100%  от работодателите. Коментар в  две посоки - на вносителите – от депутата от РБ Петър Славов и на работодателите  - от председателя на  Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. 

Петър Славов: Предложението, което правим с колегите от гражданската квота, не задължава никого с нищо. То дава една възможност на работодателите, когато желаят, да поемат и онази част, която плаща осигуреното лице. Това са онези 40%, които са засметка на служителите. Мярката беше вдъхновена от бизнеса, тъй като и в момента има такива дружества, които правят това за своя сметка, е да динамизира допълнително пазара, като създаде вътрешна конкуренция между работодателите особено при производствата с висока добавена стойност,  да имат аргументите защо искат да задържат дадено лице, като му предлагат по-добри условия и при самите работници да останат повече пари. 

Причината да искаме това да се запише и законодателно, е че Законът не забранява това да се прави, но работодателите, които подхождат по този начин, биват облагани с корпоративен данък върху тези суми, независимо, че са парите са отишли за осигуровки, а не - за печалба. Освен това има и много нерегламентирани плащания и работници, които не харесват този механизъм, че за тяхна сметка се удържат немалка част необходимите осигуровки. Те  държат работодателите да им дават под масата разликата за това, което им се удържа от заплатата. А това не е изгодно нито за държавата, нито за осигурителната система.

Васил Велев: Ние считаме, че когато се търси по-голяма простота на начина, по който се изплащат възнаграждения и осигуровки, трябва да се направи и още една крачка. Това предложение да не е възможност, а да е задължително за всички. При сегашните текстове се създават предпоставки за объркване и резултатът за фиска е спорен.  Законопроектът трябва да бъде доработен. За предимствата: при 100% поемане на осигуровките за сметка на работодателя  общо разходите за труд, осигуровки и данъци при една и съща нетна заплата на работника са най-малки. Т.е. ако работникът получава същото, а работодателят изцяло заплаща осигуровките, разходите за труд ще бъдат с 5% по-малки, отколкото са сега. От тази мярка биха се възползвали малките фирми и микропредприятията. Въпреки това аз смятам, че ако това се прави, трябва да е за всички и да е съпроводено с премахването  на т.н.  клас процент и за  прослужено време, защото в момента има няколко заплати, което води до допълнително объркване и липса на база за сравнение. 

 Работникът бива назначаван на .щатна заплата, върху нея се добавя процент за прослужено време, т.н. клас – нещо, което го има само у нас и е рудимент от отминало време. След това се вадят ДОД и осигуровки са зметка на работника и се получава нетна заплата. Към брутната пък работодателят добавя разходите за труд, осигуровки за сметка на работодателя и така се получават сумарно разходите за труд, които се плащат от предприятието. Тези четири стойности са аритметични  математични  стойности, а в крайна сметка работникът го интересува в момента той колко пари нетно ще получава, а предприятието – какъв е разходът за труд. 

Ако работодателят внася изцяло осигуровките му, това ще го отчужди и дезинтересира. Ние настояваме  към предложението да се добави и премахването на класове и да се въведе едновременно с увеличаването на ставката за осигуровките – от 2018 г. с по 1% ще нараства.осигурителната тежест, съгласно приетите промени в Кодекса за социално осигуряване и ако едновременно с това се въведе  предложението на РБ, но не доброволно, а повсеместно, ще се неутрализира това покачване като разходи за труд и тежест за предприятието. Що се отнася до другите ползи, от въвеждането на  мерките – по желание и частично, те са най-малкото спорни, защото ако работодателят  иска да стимулира допълнително работниците, има и други начини, най-малкото е да им увеличи  заплатата. Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50