Никола Белишки - кмет на Панагюрище по повод отвореното писмо на пловдивския митрополит Николай, в което призовава Великден и Априлското въстание да не бъдат отбелязвани на една дата.
Конфликт и неудобство писмото не може да се каже, че създава, но то не е официално входирано в нашата администрация. Там обаче се казва, че празникът се измества. Ние не изместваме празника. Това, което трябва да е ясно на всички, е че празникът винаги е бил празнуван, поне в близките 40 години назад, винаги на 1 май вечерта.Това заяви кметът на Панагюрище Никола Белишки.
В писмото си дядо Николай казва, че денят, в който се отбелязва годишнината, е традиционно на 2 май. И дава пример - 20 април плюс 13 дни по новия календар. Наскоро обаче течеше дебат в общественото пространство, че събитията, които са се случвали през 19 в. към тях не се прибавят 13 дни, а 12. А това вече е друг разговор – денят е този - 1 май и ние не го местим. Той е заложен в Наредбата на Общински съвет Панагюрище за почетните звания и там е казано: 1 май - тържествена заря – проверка, 2 май – празненства на местността Оборище. Явно хората, които са информирали дядо Николай, не са се поинтересували как вървят нещата, защото тази възстановка, която се прави, протича в рамките на 40 до 50 минути и винаги времето и часовете на провеждане са били съгласувани с Църквата.
Такова нещо като затваряне на църквата няма, никога не се е случвало, прави се в следобедните часове – след 16 ч. И няма никакъв конфликт. Белишки припомни, че през 2005 г. е имало същото съвпадение – Великден е съвпаднал с 1 май и тогава Църквата не е реагирала. Въпросът е на диалог, който предстои и кметът не може да промени еднолично датата. Ако се стигне до преместване на датата обаче,тряба ва се има предвид, че подготовката е започната още през 2015 г., има създаден Национален инициативен комитет и Белишки, като председател на Сдружението на възрожденските градове в България подчерта, че желанието на всички е било всеки един от градовете, които ще отбележат 140-годишнина от Априлското въстание да представят програмата си, за да се види, че няма застъпване на мероприятията няма.
Той уточни, че и протоколът изисква изисква поканите към висшите държавни институции да бъдат отправени 45 дни предварително. Въпросът е на диалог и решение от колективния орган, с който ще се съобразя като управленец, заяви Никола Белишки. Той подчерта, че има и друг съществен момент в писмото, с който той не е съгласен. Негово Високо Преосвещенство заявява в писмото, че разликата между двата празника е в мотивите. Предците ни - участници в Априлското въстание са действали по политически подбуди. Дори по информация на сайта „Двери на православието“,който е под благословията на Светия Синод и там се изказват историци, богослови, се казва, че над 200 свещеника са участвали и то пряко пряко в Априлското въстание и някои от тях са дали живота си за това.
Двата празника е възможно да се съвместят, заяви Белишки. Когато взимаме решение, трябва да предвидим максимално обществените нагласи и да имаме предвид, че когато човек празнува, той се сеща и за тези, които са му най-близките и с начина, по който са изживели живота си, са допринесли днес да имаме това бъдеще. Това, което е станало през 1876 г. по никакъв начин не е работило против вярата и не е засенчва значението и на Възкресение Христово, и на светата Църква. Противоречия няма и излишно се заражда напрежение в медиите. Не искам да влизам в задочен диалог с Негово Високо Преосвещенство и съм уверен, че ще намерим начин да решим този конфликт, който е въпрос на разговори, а не конфликт. Ще намерим начин да отбележим и празника и почитта към предците ни подобаващо, без да си пречат един на друг.
„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..
Изборите на 27-ми октомври са най- купените избори през последните четири години, като този път държавата /ЦИК, МВР, служебното правителство/ си затваря много смело очите, коментира пред Радио Пловдив журналистът Ружа Райчева. Тя припомни, че в част от получените във вътрешното министерство сигнали е имало конкретни имена на дилъри на..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува д-р Даниел Марков, който получи тазгодишното отличие на Регионалната колегия на БЛС-Пловдив в категория „Ти си нашето бъдеще“. Само на 28 години д-р Марков е вече специализант в Отделението по клинична патология на УМБАЛ „Пълмед“ Той e също асистент и докторант към Медицински университет –..
Миналите избори са продължение на миналите, по- миналите и още по - миналите избори, констатира Корман Исмаилов, бивш лидер на млажежкото ДПС и бивш депутат от Реформаторския блок. Спаред него България е в период на дълго потъване, от което все още не може да излезе. Продължава практиката на лидерите на политическите партии едно да се говори,..
“Възраждане” стои изключително стабилно в Пловдив, каза при анализа на изборните резултати водачът на листата в града Ангел Георгиев. Затвърждаваме резултата и се налагаме като трета политическа сила в страната. Скъсяваме дистанцията с ПП-ДБ от предишните избори. Повишаваме с 2 131 гласовете от миналите избори и сме над средния..