Вече повече от 10 дни сме свидетели на скандал, в който обществото ни, застрашено от глобалните геополитически несъответствия, внезапно осъзна себе си и локално. В него има от всичко – недоумение, парадокси, неясноти, съмнения за измама, подмяна с неясно лице и мъгла около визията на знаковото градско пространство с още по-знакови пловдивски сгради. Разрушеният тютюнев склад на „Одрин“8 - като повод за родолюбива поколенческа ярост и като тема за политическа употреба и дефицити на професионалните аргументи. Разговор с продължение - днес с арх. Илко Николов – председател на САБ – Пловдив.
Арх. Илко Николов: Ситуацията е абсурдна и сме свидетели на действия, които са, меко казано, странни. Съюзът на архитектите се опитваме да спазим обективност, тъй като в случая има данни и от криминален характер, и за фалшификация на документи. Затова бихме коментирали, след като излязат някакви резултати от проверката, която органите ще направят, но няма начин да имаме друго отношение, освен отрицателно към този акт. Надявам се обаче, че все пак нещата са поправими. Това подчерта председателят на САБ-Пловдив и бивш съветник № 1 - арх. Илко Николов.
Той заяви, че като организация с 50-годишна история САБ има последователна политика и работи съвместно с общината за опазване на историческата култура и материалната памет на града и затова е оптимист за решението на казуса, още повече че гражданското общество в Пловдив е доста активно и понякога дори повече от необходимото.
По думите на арх. Николов обаче една грешка е поправима винаги в някаква степен. Част от автентичния образ на сградата ще бъде загубен и затова именно има специалисти и всички очакват становището на Комисията от Инспектората към Министерството на културата с участието на експертите от НИНКН. Очакваме да научим какви препоръки биха дали, разбрахме, че има някакъв нов проект, чиито картинки изтекоха в сайтовете и които дават надежда, че процесът ще бъде обратим, коментира арх. Николов.
Като председател на Пловдивското дружество на САБ той се ангажира след приключване на проверката и получаването на конкретните експертни становища да организира среща с председателя на Общинския съвет и с кмета на Пловдив за обсъждане и приемане на стратегия за опазване на културното наследство от Общината, както предвижда и Законът за културното наследство. Не смятам, че всичко е загубено, по скоро има много неща, които трябва да се доработят, заяви арх. Николов. Като пример той посочи, че от 2014 г. Общината е приела Културна стратегия, темата за културно-историческото наследство е включена в общинския план за развитие, така че „не тръгваме от „гола поляна“ и от „пещерни времена“, но контролът трябва да бъде наистина много стриктен, заяви арх. Николов. По думите му САБ още през 2015 г. е предложил на Общината да бъде създадена системата за актуализиране и опазване паметниците на културата, която в момента е пред финализиране. Очакваше се това да стане факт и като обществена поръчка още този месец или в средата на април. По казуса се работи и се надявам, че въпросният безпрецедентен случай ще ускори в положителна посока действията на Община Пловдив, коментира още арх. Илко Николов.
Повече чуйте от звуковия файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...