Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грешката с тютюневия склад е поправима, но...в някаква степен

арх. Илко Николов - председател на САБ - Пловдив

Вече повече от 10 дни сме свидетели на скандал, в който обществото ни, застрашено от глобалните  геополитически несъответствия, внезапно осъзна себе си и локално. В него има от всичко –  недоумение, парадокси, неясноти, съмнения за измама, подмяна с  неясно лице  и  мъгла около  визията на знаковото градско пространство с още по-знакови  пловдивски  сгради.  Разрушеният тютюнев склад на „Одрин“8 - като повод за  родолюбива  поколенческа ярост и като тема за политическа употреба и дефицити на професионалните аргументи.  Разговор с продължение - днес  с арх. Илко Николов – председател на САБ – Пловдив. 

Арх. Илко Николов: Ситуацията е абсурдна и сме свидетели на действия, които са, меко казано,  странни. Съюзът на архитектите се опитваме да спазим обективност, тъй като в случая има данни и от криминален характер, и за фалшификация на документи. Затова бихме коментирали, след като излязат някакви резултати от проверката, която органите ще направят, но няма начин да имаме друго отношение, освен отрицателно към този акт. Надявам се обаче, че все пак нещата са поправими.  Това подчерта председателят на САБ-Пловдив и бивш съветник № 1 -  арх. Илко Николов.  

Той заяви, че  като организация с 50-годишна история САБ има последователна политика и работи съвместно с общината за опазване на историческата култура и материалната памет на града и затова е оптимист за решението на казуса, още повече че гражданското общество в Пловдив  е доста активно и понякога дори повече от необходимото.  

По думите на арх. Николов обаче една грешка е поправима винаги в някаква степен. Част от автентичния образ на сградата ще бъде загубен и затова именно има специалисти и всички очакват становището  на Комисията от Инспектората към Министерството на културата с участието на експертите от НИНКН. Очакваме да научим какви препоръки биха дали, разбрахме, че има някакъв нов проект, чиито картинки изтекоха в сайтовете и които дават надежда, че процесът ще бъде обратим, коментира арх. Николов. 

Като председател на Пловдивското дружество на САБ той се ангажира след приключване на проверката и получаването на конкретните експертни становища да организира среща с председателя на Общинския съвет и с кмета на Пловдив за обсъждане и приемане на стратегия за опазване на културното наследство от Общината, както предвижда и Законът за културното наследство. Не смятам, че всичко е загубено, по скоро има много неща, които трябва да се доработят, заяви арх. Николов. Като пример  той посочи, че от 2014 г. Общината е приела Културна стратегия, темата за културно-историческото наследство е включена в общинския план за развитие, така че „не тръгваме от „гола поляна“ и от „пещерни времена“, но контролът трябва да бъде наистина много стриктен, заяви арх. Николов. По думите му САБ още през 2015 г. е предложил на Общината да бъде създадена системата  за  актуализиране и опазване паметниците на културата, която в момента е пред финализиране. Очакваше се това да стане факт и като  обществена поръчка още този месец или в средата на април. По казуса се работи и се надявам, че въпросният безпрецедентен случай ще ускори в положителна посока действията на Община Пловдив, коментира още арх. Илко Николов. 

Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49