През следващите минути продължаваме да говорим за страна, която изпреварва Румъния по всички показатели.
Михаил Екимджиев: Ако се доверим на премиера, корупция изобщо не е имало, тъй като в последните 10 – 15 г. аз не си спомням да има осъден действащ политик. Не става дума за министър, който е бил някога на позиция, а след това е минал в опозиция, прокуратурата ни е много ефективна срещу опозиционните политически сили. Но за последните двайсет години, аз не се сещам за осъден политик от управляваща партия или парламентарно мнозинство. И ако се доверим на премиера, че щом няма осъдени значи, че няма корупция, това означава, че такава корупция просто в България не е съществувала. Разбира се, извън този ракурс на черен хумор и гротеска смятам, че поведението на премиера е арогантно и обидно. И подценяващо спрямо българските граждани, които ежедневно усещат върху гърба си последиците от повсеместна тежка корупция, която започва от битово ниво и стига до най-високите етажи на политическия елит, говоря вече за обществени поръчки, говоря затова безогледно крадене и корумпиране, което води до повсеместната и перманентна бедност в България.
И знаете ли, слушайки Бойко Борисов вчера си дадох сметка, че той все повече започва да прилича на Тодор Живков, който по-възрастните от нас си спомнят, как през няколко дни по повод и без повод обясняваше как „социализЪма” /така той го наричаше/, в НР България бележи все нови и нови успехи, как явления като корупция, като шуробаджанащина са несъвместими със социалистическото общество...Та явно Бойко Борисов много си е повярвал и ние явно, избирайки го за пореден път му даваме да си вярва и се самозабравя. Започва да ни смята за дебили, щом смята, че можем да повярваме на такива нелепици. А иначе правилният отговор може да бъде намерен като се направи съпоставка между изказването на премиера, че няма осъдени политици – значи няма корупция и изказването на Сотир Цацаров от преди няколко седмици, който каза „Ами вижте в ГДБОП, там няма нито една разработка срещу действащи политици” – това е отговорът. Очевидно няма политическа воля, няма разследване – като няма разследване корупцията не може да бъде установена и доказана.
Р. П.: В този ред на мисли докъде е стигнала корупцията в България? Задавам ви този въпрос, тъй като пък един бивш финансов министър от предишния кабинет на Бойко Борисов Симеон Дянков говори, че в случая става въпрос за разпределение на средства и то в огромни мащаби между пет – шест лица в България.
Михаил Екимджиев: Това е голямата корупция. Но това, което ние виждаме ежедневно - корупция сред пътни полицаи, корупция сред учители, сред магистрати – това е нещо, което ежедневно ни сурвака и води наистина до тази бедност, до чувство на безизходица, справедливост, правосъдие и т. н. А иначе това е факт, че в България няколко олигарха си разпределят баницата. Това не е баницата, а всъщност те си разпределят нашите данъци, нашите пари. Но не само. Те си разпределят парите и на европейските данъкоплатци. И от тази гледна точка агитката, която направиха нашите евродепутати, г-н Цацаров и г-н Георги Колев наистина най-точно може да бъде определено с фолклорния израз „Хем грозни, хем нахални!”. Тяхното посланеие „Оставете ни необезпокоявано и безнаказано да крадем не само българските граждани, които са също европейски граждани, но и другите граждани на обединена Европа, чиито пари през европейските фондове идват в България, а наша работа е как ще разпределим тези фондове и на кого ще ги дадем”. И виждаме спрените обществени поръчки. Това е най-яркото доказателство, че те са сключени под корупционен натиск. Въпросът е: защо са били сключени и защо сега непрозрачно отменени?. Може би, за да се получи едно друго, вече ново разпределение по друг начин, по друга формула, което пък кореспондира и с демонстративното на Делян Пеевски от българския бизнес.
Р. П.: Как ще тълкувате това посещение в Брюксел и становището на голяма част от нашите евродепутати, че мониторинга над България трябва да бъде преустановен, че той се ползва предимно за политически цели, че констатациите, които прави Брюксел са на базата на черни думи от страна на опозиция и неправителствени организации?
Михаил Екимджиев: Тази позиция на нашата агитка в Брюксел доказва драматичната пропаст между политическите елити и елитите на съдебната власт – нашите властови елити и техните интереси. Очевидно техният интерес е корупционните схеми да продължават, те да могат безпроблемно и необезпокоявано да усвояват и нашите, и европейските пари и интересите на гражданското общество, на хората, които изключително разчитат на защита от страна на европейските институции след като нашите не могат да им осигурят чувство за справедливост и правосъдие. Има статистика, която показва, че между 70 и 80 % от българските граждани желаят да продължи мониторинга от страна на Европейския съюз. И може би това е единствената илюзия или илюзорна гаранция, че България няма да се путинизира, че няма съвсем да затънем в собственото си блато, ако се оставим да бъдем управлявани от излъчените от нас самите корумпирани и крадливи елити. Така че това е една гротеска. И знаете ли, вървеше по телевизиите един много показателен репортаж, с който правя аналогия...На един мадридски площад три просякини нахално искаха пари от насядали хора – това бяха футболни фенове, предстоеше някакъв мач да се играе. Едната от тези просякини беше загърнала задника си с българското знаме, и в един момент тези хора, които се чувстваха смутени, че не могат на спокойствие да си пият кафето и бирата, започнаха да хвърлят стотинки, центове, и тези жени, тези просякини, една от които загърната с българското знаме, започнаха буквално да се бият и да се блъскат, за да вземат жълтите стотинки. Тази история я разказвам, защото тя се случи горе-долу, когато беше изпълнението на нашата агитка в Брюксел, метафората е много точна. Защото по същия начин ние разчитаме на европейските пари, но в същото време демонстрираме някакъв провинциален бабаитлък, загърнат с българското знаме, с някакво патриотарско оправдание – България да не бъде дискриминирана, да не бъде унижавана. Вероятно това послание ще се хареса само на някои маргинали, които харесват всяка форма на провинциално репчене на Европа, но мислещите, разумните, информираните хора освен да бъдат възмутени от поведението на нашите представители в Брюксел като че ли няма друга разумна реакция.
Р. П.: Лично вие какво очаквате от посещението на външни специалисти, които ще наблюдават българската прокуратура?
Михаил Екимджиев: Знаете ли? Под особен надзор се поставят физически лица, които са невменяеми, а юридически лица, които са неблагонадеждни и мамят кредиторите си. Самият факт, че има особен надзор над г-н Цацаров и представляваната от него прокуратура означава, че отношението на европейските институции към нашата прокуратура и оценката е точно такава – като към малоумен човек или нещо като структура подобна на КТБ, която е измамила своите кредитори. Не мога да очаквам, защото не знам как ще бъдат избрани тези хора. Не знам как ще бъде формулирана тяхната задача. Ако са читави експертите, няма как да не констатират очевадните дефекти и пороци в работата на прокуратурата и на г-н Цацаров. Та всичко зависи от това кой ги кани, кой ги избира, какви задачи им се поставят, какви доказателства им се представят на базата, на които те да анализират състоянието в прокуратурата.
Р. П.: Вярвате ли, че Делян Пеевски се оттегля?
Михаил Екимджиев: Не, не, това е някаква мимикрия, това е някакво временно преразпределяне на баницата, както казах. Щом нещата стават без стрелби и без убийства означава, че просто има нов формат на корупционния договор между властта и олигарсите в България.
Р. П.: Благодаря ви за това участие. Чухте адвокат Михаил Екимджиев.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..