Д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация и член на Надзорния съвет на НЗОК заяви, че протестиращите лекари поставят сериозни проблеми, които не са решени поне от 10 години, но не чува сериозни искания.
Просто напрежението е толкова голямо в системата, че в един момент избухна. Въпросът е как този протест може да допринесе за успокояване на системата и тя да започне да функционира по- добре, добави той.
Трябва да има диалог, за да се формулират проблемите и те да се решат. Подменените и открити в последния момент параметри в рамковия договор членът на НС на НЗОК коментира като резултат на сериозни лобистки интереси за сметка на онкоболните и децата. По думите му, не е ясно как цените са били подменени, но се надява сериозно разследване да стигне до истината.
Според него принципът на капитацията отдавна е отхвърлен от модерния свят като се плаща за реално свършена работа и тогава лекарите ще са стимулирани да извършват профилактични прегледи, ваксинации и т.н. Трябва да се върви към една модерна доболнична помощ. Трябва промяна в системата, но тя няма да се случи с този протест, коментира представителят на пациентската организация.
1-ви април още не е дошъл, не сме видели за какво става дума. Сега е моментът да се седне на масата и да се начертае как кардинално да се промени системата, защото и лекарите и пациентите не са доволни от нея, подчерта той.
Нашата цел е да се гарантира пациентският интерес. Във вчерашното решение на НС на касата е предвидено, че ако общопрактикуващ лекар откаже да подпише договор с касата, то тогава неговите пациенти ще получат автоматично правото да се лекуват при специалист, без да им е необходимо направление като целта е да не се прекъсва тяхното лечение и терапия. Разбира се, това ще важи до избора на нов личен лекар, уточни Хасърджиев.
Фактът, че четири пъти се смениха исканията говори, че в тази ситуация има и политически привкус. Надявам се, че никой не използва българските лекари, защото тази година има повече пари за общопрактикуващите лекари, за направления, за профилактика , а те са на протест, завърши той.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..