Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомилството е мироглед и философия

Доц. Костадин Нушев

От гледна точка на историята  едва ли може да се посочи момент, в който Богомилството е възникнало в Преслав със събор, каквато  версия изтъкват организаторите, за разлика от Преславския през 893 –та, когато е възприета славянската писменост в България. Богомилството не е чисто оригинално българско учение, а дуалистично, което е съществувало във Византия, сирия, Армения. То е наш вариант на славяноезичното население,заяви пред радио Пловдив доц. Костадин Нушев – преподавател по Нравствено богословие във факултета по богословие в СУ „Кл.Охридски“ преди началото на Международния форум  „Българският дух през вековете“ с акцент приноса на богомилите в европейската реформация. 

В историята на християнството се говори за ранните предреформаторски движения./Ян Хус в Чехия/. Богомилството не е било чисто църковно учение, а дуалистично, което не приема храмовете, богослужението, църковната йерархия и е пресилено да се твърди, че е изиграло роля за реформация на Църквата, подчерта доц. Нушев.  По думите му обаче, ако  го разглеждаме като мироглед и философия, то не е чисто религиозно учение. В него има и догматически, и нравствен момент и не е случайно, че Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите го разделя на две части. В първата говори за догматическите отклонения от Християнството, а във втората – нравствената обръща внимание на причините, които са довели до създаването му. Когато в църковния живот има не особено активно проповядване на вярата, тогава се създава един вакуум и богомилите като едни парахристиянски движения се опитват да запълнят този вакуум с тяхнвото учение, заяви доц. Нушев.

Не зная сега  тези хора, които са се събрали, как се възприемат, но това е малко като при Тамплиерския орден – съвременни постмодерни ню ейдж движения като друидите на Стоунхендж се събират на свои фестивали, има опити по света да се възраждат древни учения. Гледам по-скоро на това събитие като на някакъв екзотичен фестивал на парарелигиозни, езотерични, окултни движения..  Много малко до днес знаем какво точно са учели богомилите, малко книги са останали, ние реконструираме тяхното учение  чрез беседата на Презвитер Козма. Останали са книги във Франция, в Италия от албигойците и катарите, но въпросът е доколко българското Богомилство има общо с тях. Да, има връзка, но богомилството у нас е било много по-умереноот крайния дуализъм като на павликяните или на катарите. За мене това е по-скоро една мистификация  и опит по екзотичен начин да се възраждат старите учения, не мисля, че това е някакъв религиозен  фестивал, заяви още доц. Костадин Нушев.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с д-р Ваня Танчева-Манчева

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Д-р Ваня Танчева- Манчева. Жена с размах, с чувство за хумор и дар слово, чийто професионален път от цели 42 години е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.  Минава през всички нива на ХЕИ и РЗИ, като последните 11 години, до 2021 година, е директор на инспекцията. Казва,..

обновено на 04.05.24 в 13:04

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23