Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не правим празник, а припомняне на историята

„Пиянството на един народ“ – в движение с посока „днес“ и  „утре“.  Защо обрулени от ветровете на промяната и конюнктурата на времето, продължаваме да търсим основания за своята устойчивост в живите картини в националната ни памет?  Със секретаря на пловдивския комитет „Родолюбие“ Петко Георгиев  - разговор за предстоящата възстановка в парк „Лаута“  по случай 140-та годишнина  от избухването на Априлското въстание. 

През последните години останахме длъжни към пловдивчани по отношение на историческите реконструкции, свързани с Априлското въстание. Въпреки че комитет „Родолюбие“ е пловдивско дружество, ние имаме твърде много ангажименти извън града, защото местата на памет, свързани с Априлското въстание, са по-скоро в Пловдивско, отколкото - в Пловдив – Брацигово, Батак. Сякаш през последните години забравихме Пловдив, а той е изключително важен център – културен и обединителен, защото Априлското въстание не би могло да се случи без този град,  без пловдивското чорбаджийство, без цялата Средногорска имиграция, която беше дошла в този  османски град и го превърна в българско място, решихме сега да направим тази „жива картина“, която не е типичната възстановка. Това заяви Петко Георгиев – секретар на комитет „Родолюбие“

Връщаме се назад във времето, когато живите картини са били по-популярни от историческите реконстрункции.  По думите му Априлското въстание,  Руско-турската война са онези устойчиви ориентири, които са най-важни за новоосвободената ни държава и ние през цялото време на  съвременното ни съществуване  сме търсели  онези устойчиви ориентири, които да ни направят тъждествени. Разбира се, устойчивите ориентири по време на робството са били по-различни – много по-органично вътрешно наши. Сега нещата, които се реконструират с паметта около Априлското въстание, войните за национално обединение, са конструирани от националната идеология и преповтаряни от хората, защото те имат нуждата така да се случват. Това обаче беше загърбено и забравено, а народът има нужда от това. Ние не правим възстановка заради собственото си его, а заради хората, защото до един без изключение сме наследници на възрожденски родове, имаме дядовци-опълченци или участници в Априлското въстание. Защо стигнахме  дотук? Защото живеем в безнравствено време, в разрушена социална структура, която по цялата ос – обща история, език започва да се разпада. И сега възстановявайки фактите внимателно, го правим с любов, без да си позволяваме лукса да измисляме история.  Ние не правим празник, а припомняне – защо се случиха нещата, защо точно по време на Великите пости бе Априлското въстание – това е изпитание през Голготата да се отиде до Възкресението, подчерта Петко Гееоргиев.

Повече чуйте от звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12