За тежкия кръст на българската култура и голготите на хората, които оставят творчески следи за бъдещето. Проф. Анастас Славчев – музикант, педагог, общественик, бивш ректор на АМТИИ, предложен за удостояване с орден „Св.св. Кирил и Методий“ – първа степен.
Приемам наградата си като знак, че всичко това, което съм извършил през моите 50 години творческа дейност като педагог, като изпълнител, не е останало незабелязано в Пловдив, в страната и в чужбина. Фактът, че през миналата година бях удостоен с изключително високото звание „почетен гражданин на Пловдив“, а сега и с това високо държавно отличие, говори, че времето, през което съм живял, това, което съм създал, е имало някаква стойност за самото общество. Бързам да отнеса тази награда към всички колеги, към всички приятели, хората, с които съм постигнал успехи като изпълнител, преди всичко и моята съпруга проф. Дора Славчева, с която дуо „Славчеви“ сме концертирали на три континента. И към моите колеги от АМТИИ, великолепните диригенти проф. Златина Делирадева и Крикор Четинян, на които съм благодарен, че сме работили, тази награда се отнася и за тях, заяви проф. Анастас Славчев.
Той подчерта, че точно преди година на Разпети петък при посещението си Йерусалим отново е преосмислил свързаните неща с човечността и духовността. По думите му, човечността намалява все повече и повече в нашето общество, което дава отражение и върху възпитанието на младите хора. Като пример той посочи излъчваните по телевизионните канали реалитита, програми и филми, в които човешкият живот няма стойност. Това рано или късно довежда до факта, че младият човек остава с впечатление, че всичко е позволено . Изкуството остава на заден план, заяви проф. Славчев.
Достъпът до изкуство днес е ограничен, да се обучават по изкуство могат само хора, които имат финансова възможност, намаляват и школите по изкуствата. Трябва да обръщаме внимание и на традициите, които събират вековния опит на нацията, а не да се обръщаме към ритуалите само по празници. Не ни е ясно и какъв ще бъде финалът на реформата в сферата на образованието. Реформите трябва да стъпват на традициите, а не да се къса нишката с постигнатото преди това и всичко да започва отначало. Лошото е обаче, че никой не търси резултат от реформите, както и отговорност от тези, които са провеждали реформата, подчерта проф. Славчев. В областта на музикалните традиции страната ни има прекрасно музикално образование, но над 80% от възрастните музиканти търсят работа в чужбина и така България се явява спонсор на европейската и световна музикална култура. Българското Правителство плаща за обучението на тези хора, но не е намерен механизъм парите да се връщат в България, както това става в спорта, подчерта проф. Анастас Славчев. Повече чуйте от звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..