Днес Професионалната гимназия по битова техника празнува с поглед младостта, към красотата, към технологиите.
С директора Гергана Георгиева разговаряме и за тържествената и по- делнична част от историята а училището.
Гергана Георгиева: Благодаря за поздрава. Наистина вие сте първите, които ни честитите. Мотото тази година на нашия празник е „Красотата, науката и младостта”. То ще се проведе в Техническия университет под формата на две състезания „Знаещи физици” и състезание по литературно четене „Аз чета” в светлината на стратегията за насърчаване на грамотността и четенето. Разбира се, ще изпратим и абитуриентите от випуск 2016 г., които днес са последен ден ученици в нашето училище и всички тези вълнения ще ги споделим заедно с колегите, учениците, с домакините от Техническия университет – филиал в Пловдив.
Р. П.: Всъщност, тази връзка навява следващи въпроси. Тук обаче поздрави и към абитуриентите ви – наистина лек път в това, което им предстои, дано да намират смисъла на своя живот и професионално, защото това носи голяма част от удовлетвореността и щастието, което човек постига, напускайки училище. Дано да бъде така. Поздрав и към вас, учителите. В едно училище, което би трябвало да става все по-модерно, съдейки по това как и министри, и ред държавни висши служители, ангажирани в образованието говорят затова колко важно е професионалното образование – точно там, където са най-търсените специалности според бизнеса, който твърди, че има глад за специалисти, работи вашето училище в тези сфери. Чувствате ли се по-специални?
Г. Г.: Специални сме, да, защото професионалното образование е голяма отговорност и наистина в последните години това, което бизнес партньорите споделят е факт – техническите кадри, средните, наистина липсват много често на пазара на труда и значимостта на професиите се повишава много, защото специалностите при нас са наистина такива, че винаги могат да намерят реализация – винаги ще има електроенергия, комуникации, техника. А знаете, че развитието в тази област върви много напред.
Р. П.: Нека да споменем част от специалностите и да кажете има ли интерес в последните години – при цялото говорене на тази тема и изисквания на бизнеса, а пък и самият бизнес дали създава интерес и дали помага да се развива това училище, тези ученици?
Г. Г.: Специалностите при нас са традиционни някои от тях, други от тях през последните години пазарът ги налага като желание от учениците. Интерес представляват слаботоковите специалности – това са компютърни мрежи и компютърна техника и технологии, а вече за трета година ще имаме прием и по специалността „Оптически комуникационни системи”. Силнотоковите специалности са традиция повече от 20 г. сигурно за училището, електрически инсталации, електродомакинска техника и асансьорна техника. Бизнесът разбира се е ангажиран, защото те ни създават възможност за провеждане на практика в реални работни условия, което е най-важното за професионалното образование. Децата като цяло в Пловдив и в България за съжаление са все по-малко, а техническите специалности са някак си не особено привлекателни, но при нас тези специалности винаги имат прием – нямаме закрити специалности, нямаме закрити професии и се надявам, че и тази година родителите и учениците, които завършат 7 и 8 клас ще проявят интерес към тези професии, ще намерят смисъл в това да ги изучават, защото с тях ще могат да се реализират след 4 – 5 г. и разбира се те могат да ги развият и по-нататък във висшето си образование.
Р. П.: Вие казвате – бизнесът ни дава възможност учениците да практикуват по време на обучението в реална среда, а после наемат ли вашите ученици, защото това е смисълът на професионалното образование – от там да излязат готови специалисти, които могат веднага да започнат да работят. Криво разбрано е продължаването в някаква степен на образованието във висше задължително, дори това девалвира и самото висше образование, докато вашето училище наистина създава хора, които би трябвало да са готови реално за започнат работа.
Г. Г.: Да, разбира се, че е така. Имаме наши ученици, които продължават след завършването си да работят във фирмите. Естествено е, че и ние искаме този брой на учениците да е много по-голям, но не винаги това се случва поради една или друга причина както казахте по криво разбраната престижност и на висшето образование, може би и заплащането понякога е някаква причина, която...
Р. П.: А то е основна причина. Как така, как да бъде някаква... Бизнесът като иска да има кадри би трябвало да ги привлече, а пък това става и с условия на труд и със заплати, разбира се. А колкото до разговорите с вас те предстоят, но днес ще бъде празник. Пожеланието ви?
Г. Г.: Да, днес е празник. Аз съм много развълнувана и с много чест, с радост и отговорност разбира се искам да пожелая на всички наши ученици, учители, служители днес да изживеят наистина един прекрасен празник. Пожелавам им много успехи. На учениците, които завършат пожелавам да са много смели, много уверени в мечтите, които са си поставили. На колегите си пожелавам много отговорност към мисията, която изпълняваме, лично щастие, разбира се и да продължаваме да пазим името и духа на Професионална гимназия по битова техника.
Днес парламентът ще изслуша председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев и председателя на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев. Изслушването им ще бъде във връзка с причините, довели до наложените рестрикции срещу собственика на Професионален футболен клуб „Ботев“ - Пловдив Антон Зингаревич. Вносители са..
147 години от Освобождението на Асеновград от Османско иго ще отбележат асеновградчани. Тържественото честване на паметната дата 18 януари ще се състои в навечерието на празника – ден по-рано. Слово пред паметника на ген. Виктор Дандевил, освободител на Асеновград, ще изнесе директорът на Историческия музей Иван Дуков. Специално участие в..
На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като в открит..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността Български език и..
С официално обвинение се сдоби хулиганът, който строши с прът стъкло на градски автобус в Пловдив, съобщиха от прокуратурата. Инцидентът стана вчера на улица „Крайна“ в "Столипиново", където 34-годишният мъж го причакал на последна спирка и с прът разбил няколко стъкла. По негови признания, той решил да си отмъсти на шофьора, който преди това..