В политиката всяка ситуация носи риск, защото тя е занимание в бъдещето. Нищо не е сигурно, затова е толкова интересно, смята социологът Андрей Райчев. Пред Радио Пловдив той коментира трусовете в управлението след излизането на АБВ от властта и споровете около ветото на президента върху Изборния кодекс, както и преговорите за обединение на лявото и дясното за президентския вот.
Според него ходът на АБВ да излезе от властта е резонен, заради президентските избори и заради избора на новото ръководство на БСП. Калфин не трясна вратата, напротив затвори я учтиво, извини се, благодари на премиера и колегите си и каза, че не съжалява, защото „моята партия е лява партия".
Ако започне диалог между АБВ и БСП е важна стъпка, за прегръдка е рано да се говори, коментира Андрей Райчев. По думите му, специалитетът на Първанов да намира нещо по- оригинално в този случай ще бъде свързано с откриването на ляво – патриотична кандидатура заедно с ВМРО. Социологът прогнозира, че ако партньорите на патриотите приемат ветото на президента, те ще напуснат мнозинството.
Има граници, зад които не може да се минава, защото те са патриотична формация и не биха позволили вотът в Турция Местан да си го организира, както иска, посочи Райчев.
За битките вдясно социологът смята, че те са битка за идентичност между Кънев и Кунева, а не за президентския стол. Радан Кънев не може да седне в стола на президента, но ако той е кандидатът на дясното, той ще стане неговият лидер, смята социологът.
Според него израз на тази битка е номинацията първо на Зеленогорски за кандидат – президент, направена от Меглена Кунева, но не получила отговор и последвалото номиниране на Плевнелиев от Радан Кънев. Ако обединението между двете крила на РБ не се състои за президентския вот, ще се запази този двусъставен модел на реформаторите, прогнозира Райчев.
Радан Кънев употреби Росен Плевнелиев, направи му мечешка услуга и най- вероятно ще се скарат. Плевнелиев е неизбирам без подкрепата на ГЕРБ, каза в заключение социологът.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..