Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедността и страхът са причина за негативизма към бежанците

Лошите условия на живот на мнозина българи моделират негативно отношението им към бежанците и ги водят към ксенофобски реакции. Този извод прави в проучването си Институтът за регионални изследвания към Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите. 

Доминира страхът от хората, идващи от друга държава. Този страх се засили особено в периода на атентатите в Париж и Брюксел, коментира социологът доц. Ерванд Степанян. 

Основните рискове, според запитаните, са в различията в начина на живот и мислене, по-високите държавни разходи за издружка на мигрантите и опасения за нарастване на престъпността. 

Конфликтът с бежанците, навлизащи в Европа, няма да е в следващите 10 години, каза икономическият анализатор Светлозар Гледачев, който също участва в изследването. 

По думите му, в основата на негативните нагласи на голяма част от българите към бежанците, е собственото им трудно съществуване. Така хората стават и по-лесни за манипулиране, добави той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

България става страна дестинация за трафик на хора

В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни.  Според  Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..

публикувано на 30.07.25 в 10:43