Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕЦБ и Федералният резерв водят света до финансов абсурд

| обновено на 14.06.16 в 16:05

За първи път в историята 10-годишните германски облигации са с доходност под нулата. Това означава, че инвеститорите плащат на германската държава за заемите, които са й отпуснали. Според експерти до тенденцията се стига заради отрицателните лихви и е вероятността Великобритания да напусне ЕС. 

Икономическият анализатор от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов припомни, че подобна е била и ситуацията след 2008-ма година, когато инвеститорите в паника са търсили сигурни убежища за свободния си финансов ресурс като  злато, американски, германски и японски ценни книжа. 

 Абсурдно е, например, за един пенсионен фонд, да вложи един ресурс за 10 години и да не очаква никаква лихва. Има фундаментален проблем  в монетарната картина на света в момента. ЕЦБ и Федералният резерв докарват света до тези абсурди, коментира Богданов. 

По думите му, няма алтернатива къде да се държат активите, които търсят нисък риск и това е същественият проблем. И като се добави или Гърция, или  Великобритания паниката се увеличава. Ако държите балансите си в ЕЦБ, и тя не само че ни ви плаща, ами ви взима пари, за да ги държите в нея, това не е избор, смята експертът и добави, че в тази ситуация финансовите институции или трябва да поемат рискови ходове, но тогава ги наказват, или не поемат рискове и не получават печалба.

В момента имаме ликвидност, която стои и чака и докато чака пада доходността на тези алтернативи. Защото алтернативата да дадеш на германската държава е да  дадеш на ЕЦБ и то дори повече, обобщи ситуацията Лъчезар Богданов. 

Според него, при нас работи същият феномен. Има възможности финансовият сектор да кредитира, но иска нискорискови кредити и кредитополучатели, които не са затруднени, и понеже те са малко икономическа експанзия липсва.

Трябва да има предприемаческа активност, креативност и да се търси финансиране. В момента малкото бизнеси, които получават кредити, ги получават на най – изгодната цена. Въпросът е че има малко бизнеси, които отговарят на високите изисквания. Това е феномен за цяла Европа, не само за България, обясни анализаторът.

България има огромен брой бизнеси, които растат, без да се теглили кредити. Иска се десетократно или стократно разрастване на бизнеса, за да се потърси финансиране, уточни той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20