Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нито Борисов, нито Горанов мислят това, което говорят

Снимка: БГНЕС

Убедена съм, че нито премиерът, нито министърът на финансите мислят това, което говорят! Това заяви лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева по повод коментарите на премиера Бойко Борисов за обявеното 10%-тно увеличение на учителските заплати от догодина, наричайки ги „добро пожелание“.

Аз съм дълбоко убедена, че министър Кунева като вицепремиер ще направи всичко възможно за да се получи увеличението, когото започне бюджетната процедура за 2017. Като вицепремиер  се надявам, че тя знае какво казва. Министър Кунева защитава бюджета на образованието така, както  военният министър защити бюджета на МО, допълни Янка Такева

Относно реакцията на финансовия министър и на премиера, Такева заяви, че реакцията е на политици и не бива да ни учудва.

Това са премиер и вицепремиер и  накрая те ще стигнат до консенсус.  Накрая при разпределението на парите  би трябвало да се вземе предвид най-голямата сфера, от която зависи бъдещето на държавата. Няма никой интерес да си развалят отношенията с учителите. Въпросът е, че не се реагира така  към едно съсловие, което е най-важното съсловие в обществото.  Ние имаме две конфедерации, които ще ни помогнат, категорична е Такева.

Според синдикалния лидер изказването на Меглена Кунева в никакъв  случай  не е популизъм.

Тя уточни, че ще се води битка на най-високо равнище

Исканията са насочени към увеличаване на парите като цяло. Това е част от колективния трудов договор. До 2018 година от синдикатите ще настояваме бюджета за образование да е не по-малко от 4,5 % от БВП. Ние сме си направили разчетите и това е реалистично искане, допълни синдикалният лидер.

По думите й на събора са дискутирани много важни въпроси - държавните образователни стандарти,  учебните планове, съдържанието,  учебниците и регулацията им, делегираните бюджети и промяната на филосовията на  финансирането на училищата и детските градини. 

На практика това означава, че бюджета на училището не може да се определя само на  база  броя на децата. Трябва да има и допълнителни критерии-  като отдалеченост на училището, брой на паралелките, вида на училището и т.н.. Трябва да има и допълнително финансиране, свързано с качеството на образованието. Това е много важно и се надявам тук да ме чуят и премиерът и финансовият министър, че трябва да  променят филосовията  на делегираните бюджети, обясни Янка Такева

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06