Напускането на ЕС от Великобритания, ако това се случи, ще предизвика колапс за цялата Слънчева система и тя ще потъне в черна дупка, иронично коментира проф. Боян Дуранкев апокалиптичните прогнози на хора като Джордж Сорос, футболиста Бекъм и редица експерти и политици.
Каквото и да се случи, от икономическа гледна точка, няма да има световна икономическа катастрофа, казва професор Дуранкев. Нито за Великобритания, нито за Европейския съюз. Въпреки че, напускането може да има ефектът на доминото и да бъде последвано от страни с тежка криза, като Испания, Португалия, Гърция, а да не пропускаме и България.
Според него, референдумът във Великобритания утре е важен за световните корпорации, преди век наричани монополи, днес те са глобополи, които водят реално битката за и против за страната в ЕС.
Той подчертава, че това е важно и за Великобритания, като държава с останала минимална, полуумряла демокрация, в която все пак се чува мнението на народа чрез референдума, докато в много от другите държави такъв не се и провежда. А икономически, страната също ще спечели, защото все повече намаляват търговските и отношения с ЕС, а нарастват тези с останалия свят.
Всъщност, припомня проф.Дуранкев, Великобритания полузлезе от ЕС със специалния статут, извоюван от Камерън, с който ограничи бежанците, които вече са мигранти, както и орязването на социалните помощи, а също и защитата на местните производители.
Не Брекзитът е най-важният проблем за ЕС, има други, по сериозни заплахи. Това е нарастващата ислямизация на Турция и пълзенето и към Европа и на второ място опасността Ислямска държава.
Ако България бъде оставена сама, тя може да се превземе с лъкове и стрели.
За България Брекзизът ще се отрази, ако Великобритания напусне ЕС, тогава десетки хиляди българи от Острова ще търсят работа в България, а това не е привлекателно за управлението на страната ни, затънало в дългове, които не се знае кога ще се връщат и дали ще се изобщо ще се връщат.
Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..